Home WiadomościZ kraju Kodeń, Święty Krzyż – obchody uroczystości Wniebowzięcia NMP

Kodeń, Święty Krzyż – obchody uroczystości Wniebowzięcia NMP

Redakcja

oblaci.plW ubiegły weekend tysiące pielgrzymów odwiedziło sanktuaria, których kustoszami są Misjonarze Oblaci. Zarówno w Kodniu, jak i na Świętym Krzyżu zgromadziło się wielu pątników, którzy przynieśli ze sobą pierwociny z tegorocznych zbiorów.

W Kodniu uroczystości odpustowe obchodzono pod hasłem „Wiara Maryi ideałem naszego nawrócenia”. Po Mszy św. z udziałem pielgrzymki konnej, coraz liczniej zaczęli docierać piesi pątnicy, przybywający w grupach parafialnych. O godz. 16:00 na kodeńskiej kalwarii odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, przemierzanej po wałach otaczających kalwarię, trasą wyznaczoną przez kaplice, do których figury – w latach siedemdziesiątych zeszłego stulecia – wyrzeźbił Tadeusz Niewiadomski.

Pół godziny przed osiemnastą do Kodnia przyjechał Pasterz Diecezji biskup Kazimierz Gurda. Poprowadził procesję z Obrazem na kalwarię, gdzie o godz. 18:00 sprawowano pierwszą sumę odpustową, pod przewodnictwem i z kazaniem biskupa Kazimierza. Liturgię uświetnił chór oraz orkiestra z parafii św. Anny w Kodniu.

O godz. 20:00, miała miejsce procesja różańcowa ze światłami, zakończona Apelem Maryjnym Podlasia. Po intensywnych upałach i równie gorących modlitwach, przyszedł czas na wytchnienie w chłodniejszym powietrzu, przy koncercie zespołu TIAKO z Kędzierzyna – Koźla.

Pierwszy dzień odpustu zakończyła Pasterka, sprawowana przez 25 Misjonarzy Oblatów M. N., pod przewodnictwem prowincjała o. Antoniego Bochma OMI. Kazanie, w czasie tej Eucharystii, wygłosił o. Krzysztof Ziętkowski OMI z Poznania. Na pasterce pomagał nam się modlić chór z sąsiedniej parafii M. B. Różańcowej w Sławatyczach.

16 sierpnia, już od rana rozbrzmiewał śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu N. M. P. Po nich, przed południem, sprawowano w bazylice dwie Msze św.

Na kalwarii, o godz. 9:00, odprawiono nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, po którym miała miejsce Msza św. dla Przyjaciół Misji Oblackich. Na niej kilku misjonarzy „ad gentes” opowiedziało o swej pracy na misjach.

Z pewnym opóźnieniem – w samo południe – wyruszyła z bazyliki procesja eucharystyczna, w której Jezusa w Najświętszym Sakramencie niósł na kalwarię biskup Piotr Sawczuk. On też przewodniczył sumie odpustowej i wygłosił Słowo Boże. Pod koniec Eucharystii Ksiądz Biskup poświęcił bukiety kwiatów, roślin zielonych i ziół leczniczych.

Odpust zakończyła procesja z obrazem do bazyliki. Ci którzy nie mogli być wcześniej na uroczystościach, mieli okazję uczestniczenia we Mszy św. odpustowej o godz. 17:00. Obraz, po Eucharystii, pozostał jeszcze odsłonięty dla wiernych, którzy nawiedzali świątynię do godzin wieczornych. O godz. 21:00, zgromadzeni w Bazylice, odśpiewali Maryjny Apel Podlasia i w czasie rozważania, prowadzonego przez kaznodzieję odpustowego o. Andrzeja Ziętkowskiego OMI, modlili się do Madonny Kodeńskiej. Około godz. 21:30, przy dźwięku fanfar, zgromadzeni uczestniczyli w uroczystym zasłonięciu Cudownego Obrazu.

W liturgiczną uroczystość Wniebozięcia NMP na Świętym Krzyżu o. Dariusz – rektor bazyliki – podczas sumy udzielił sakramentu chrztu świętego dwojgu dzieciom: Hannie i Marcelemu.

Świętowanie ku czci Wniebowziętej przedłużono do niedzieli. Po sumie miało miejsce niezwykłe nabożeństwo EXALTATA EST – WYWYŻSZONA JEST – chorał gregoriański na Uroczystość Wniebozięcia NMP. Wyjątkowy czas zebrani mogli przeżyć dzięki muzykom tworzącym Projekt Muzyczno-Liturgiczny „Wschód – Zachód”. Młodzi ludzie, zafascynowani dawną muzyką religijną i działający od 2006 roku na terenie całego kraju, organizują nabożeństwa i celebracje liturgiczne oprawione muzyką dawną, w tym i chorałem gregoriańskim. Jest to odpowiedź na wezwanie papieża Benedykta XVI do zachowania ciągłości Tradycji Kościoła Powszechnego.

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej to renesansowy kościół z I poł. XVII w., wybudowany dzięki fundacji Mikołaja Sapiehy. W świątyni znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Gregoriańskiej. Obecnie to jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych w Polsce. Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

OMI/Kodeń, Święty Krzyż

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda