Home WiadomościZ kraju Kolędą zrywamy kajdany – kolędnicy misyjni

Kolędą zrywamy kajdany – kolędnicy misyjni

Redakcja

Marzenia sudańskich dzieci nie dotyczą zabawek. One marzą o możliwości chodzenia do prawdziwej szkoły. Marzą o życiu, które nie będzie przepełnione strachem o życie najbliższych i własne.

„Lubię chodzić do szkoły, bo tam jestem bezpieczny” – mówi 10-letni Daniel John Ring. Te marzenia sudańskich rówieśników pragną spełnić Kolędnicy Misyjni, którzy wyruszą do naszych domów w drugi dzień Bożego Narodzenia.

Tocząca się przez ponad 20 lat wojna domowa w dawnym Sudanie pochłonęła miliony ofiar – miliony zabitych, porwanych i sprzedanych do niewoli sudańskich dzieci, które trafiły do rodzin arabskich jako służba domowa, do armii jako żołnierze lub niewolnice żołnierzy i do domów publicznych. Czy dramat sudańskich dzieci już się zakończył? Sudan Południowy uzyskał niepodległość w lipcu 2011 roku, ale jest najbiedniejszym krajem świata. Misjonarze alarmują o pomoc dla osieroconych dzieci, którym nie tylko wojna odebrała rodziców, ale wciąż swoje żniwo zbiera malaria czy AIDS. – Dzieci są przyszłością tego kraju i jego prawdziwą nadzieją – podkreśla ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych. Dramat niewoli pozostaje rzeczywistością dla wielu tysięcy dzieci w różnych krajach. Mali misjonarze upominają się o ich prawa i podejmują modlitwę w ich intencji.

W Sudanie śmiertelność niemowląt jest najwyższa na świecie. Na 1000 dzieci aż 250 umiera przed ukończeniem 5 roku życia. Z powodu wojny wiele dzieci musiało opuścić swoje domy, trafiły do obozów dla uchodźców, gdzie żyją w bardzo trudnych warunkach. Wielu chłopców wcielono do dziecięcych oddziałów armii. Sudańskie dzieci nie mają dostępu do edukacji, ciężko pracują.

Prowadzona w Polsce akcja „Kolędnicy Misyjni” to szansa dla małych Sudańczyków na godniejsze życie – schronienie i opiekę, pomoc medyczną, szkoły i przedszkola, domy dla sierot, program walki z głodem i dostęp do wody. Dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci chodząc od domu do domu będą przedstawiać scenkę kolędniczą, w której opowiedzą o radości Bożego Narodzenia i marzeniach sudańskich dzieci, kwestując przy tym na ich rzecz.

Kolędnicy Misyjni zostaną rozesłani w swoich parafiach w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia. Z kolei 6 stycznia, w święto Trzech Króli, dzieci zaangażowane w misje będą przeżywały Misyjny Dzień Dzieci. W tym roku po raz pierwszy włączą się w organizowane w kilkunastu polskich miastach Orszaki Trzech Króli, m.in. w Warszawie.

Informacje, jak przygotować kolędowanie misyjne znajdują się w przygotowanych przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci „Misyjnych Materiałach Liturgicznych”. Są tu także scenariusze katechez, nabożeństw i komentarze do Mszy świętej.

Misyjne kolędowanie w Polsce jest obecne od 1993 r. W ubiegłym roku polscy kolędnicy misyjni zebrali 519 912,83 zł dla dzieci w Ugandzie. Pomoc ta dotarła do ponad 130 tys. małych Ugandyjczyków. Zrealizowano 14 projektów edukacyjnych, ochrony życia i formacji chrześcijańskiej w diecezjach Fort Portal, Hoima, Kotido, Lira, Lugazi, Masaka i Nebbi.

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (PDMD) tym różni się od organizacji UNICEF, że jego zadaniem nie jest rozwiązywanie problemów dzieci i młodych świata, ale najpierw przedstawianie w modlitwie tych problemów Bogu, podejmowanie wyrzeczeń i dzielenie się w duchu wiary z dziećmi bardziej potrzebującymi. Działalność małych misjonarzy nie ogranicza się do czasu Bożego Narodzenia. Polskie dzieci należące do PDMD zebrały w 2010 r. kwotę 1 395 193,85 zł. Najwięcej ofiar to dary dzieci pierwszokomunijnych – 714 330,24 zł. Do Dzieła spłynęły także pieniądze zebrane przez Kolędników Misyjnych i ofiary z osobistych wyrzeczeń dzieci. Sekretariat Generalny PDMD w Rzymie wskazał projekty i kraje, do których zostały one przekazane: w 8 krajach sfinansowano 48 projektów. Pomocą objęto w ten sposób 144 790 dzieci. Oprócz Ugandy, wsparto pomocą finansową dzieci z Indii, Madagaskaru, Republiki Demokratycznej Konga, Archipelagu Komorów, Ekwadoru, Zimbabwe i Seszeli.

Korzenie Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci sięgają 1843 r., kiedy francuski biskup Forbin-Janson założył Stowarzyszenie Świętego Dziecięctwa na wzór Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Dzieci, organizując się we wspólnotach, podejmują nakreślony przez założyciela Dzieła program duchowej i materialnej pomocy dzieciom w krajach misyjnych: – bp Forbin-Janson poprosił je o jedno “Zdrowaś Maryjo” codziennie i jednego “grosza” w tygodniu.

(PDMD/md © Biuro Prasowe KEP 2011)

Za: www.episkopat.pl 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda