Home WiadomościZ kraju Kolejna kadencja prowincjała Kamilianów

Kolejna kadencja prowincjała Kamilianów

Redakcja

O. dr Arkadiusz Nowak M.I został Prowincjałem Zakonu Posługujących Chorym na kolejną kadencję. 

O. dr Arkadiusz Nowak MI, ur. 28 listopada 1966 w Rybniku. Pochodzi z rodziny Śląskiej.

Do zakonu OO. Kamilianów wstąpił w 1985. Ukończył studia filozoficzno-teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie oraz w późniejszych latach Wydział Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego. W roku 2012 obronił pracę doktorską na Wydziale Pedagogiki , Socjologii i Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Zielonogórskim uzyskujšc tytuł doktora nauk humanistycznych. Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1993r. w rodzinnej parafii pw. św. Jacka w Stanowicach z rąk Ks. Bp Gerarda Bernackiego. Jest pionierem pomocy osobom chorym na AIDS w Polsce. Już w czasie studiów teologicznych, realizując charyzmat zakonny, podjął pracę z osobami uzależnionymi od narkotyków i chorymi na AIDS.

Po raz pierwszy wystąpił w obronie ich praw w 1989 roku. Rok później stworzył w Konstancinie pierwszy ośrodek dla ludzi zakażonych wirusem HIV a w kolejnych latach ośrodki resocjalizacyjne dla osób uzależnionych od środków psychoaktywnych i hospicjum w Piastowie i Otwocku. W latach 1995-2003 pełnił funkcje pełnomocnika ministra zdrowia ds. AIDS i narkomanii. Jest współtwórcą pierwszego Krajowego Programu ds. przeciwdziałania AIDS. W latach 2004 – 2006 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Społecznej przy Prezesie Rady Ministrów. Jest współzałożycielem Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej oraz Fundacji Edukacji Społecznej. W listopadzie 2004 roku założył Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Prowadzi wykłady z zakresu etyki zawodów medycznych i socjologii medycyny. Jest wykładowcą miedzy innymi na studiach podyplomowych z zakresu profilaktyki i terapii uzależnień oraz profilaktyki i promocji zdrowia na KUL-u. W latach 1999 – 2003 był członkiem Komisji ds. AIDS przy Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. W latach 2001 – 2007 był Radnym prowincjalnym Zakonu Ojców Kamilianów.

W 2007r. wybrany Prowincjałem Prowincji Polskiej Zakonu Posługujących Chorym. Dnia 19 kwietnia 2010 roku wybrany na drugą kadencję Prowincjała Zakonu Posługujących Chorym.

Za: www.kamilianie.eu

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda