Home WiadomościZ kraju Salezjanie: Spotkanie Inspektorów i Delegatów Regionu Europa Północna

Salezjanie: Spotkanie Inspektorów i Delegatów Regionu Europa Północna

Redakcja

W dniach 10-13 maja, w miejscowości Dębki odbyło się spotkanie Inspektorów i Delegatów inspektorialnych Regionu Europa Północna. Gospodarzem spotkania był ks. Marek Chmielewski, przełożony inspektorii pilskiej.

W czasie spotkania, które prowadził Radca Regionu Europa Północna, ks. Marek Chrzan przedstawiono sprawozdanie dotyczące Regionu, przygotowane na Kapitułę Generalną 27 (KG 27), omówiono peregrynację relikwii Ks. Bosko, dokonano oceny Kapituł inspektorialnych, przemyślano sposoby animacji Rodziny Salezjańskiej na bazie dokumentu “Karta Tożsamości”, zapoznano się z sylwetką salezjanina koadiutora Stefana Sándora, męczennika z Węgier, który zostanie wkrótce beatyfikowany. Podjęto także inne tematy dotyczące najważniejszych wydarzeń w inspektoriach.

W niedzielę, 12 maja, Inspektorzy odprawili Mszę św. w salezjańskim kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi, który w dniu 24 maja zostanie wyniesiony do rangi Sanktuarium Maryjnego Diecezji Gdańskiej. Dzieło w Rumi jest bardzo znaczące ze względu na swoją działalność duszpasterską i wychowawczą, jaką realizuje; składa się nań parafia, oratorium, liceum, szkoła średnia i dom młodzieżowy. Do niego należy także placówka w Kniewie, Ośrodek Wychowawczy “Nasz Dom”, ze szkołą i internatem dla młodzieży potrzebującej.

Spotkanie zakładało także chwile życia braterskiego i kulturalnego. Poza wizytą na placówce w Rumi, w tych dniach spotkania Inspektorzy i Delegaci mogli także odbyć rejs Zatoką Gdańską i zwiedzić historyczne miejsca związane ze stocznią, gdzie wziął swój początek ruch robotniczy “Solidarność”.

Obecnie do regionu Europa Północna należy 14 Inspektorii, jeden Okręg specjalny – Ukrainy grekokatolickiej (UKR) oraz dwie Delegatury inspektorialne: Malty, należącej do Inspektorii Irlandzkiej (IRL) i Białorusi – należącej do Inspektorii Warszawskiej (PLE). Region liczy obecnie 243 wspólnoty erygowane oraz 144 inne placówki (z ogólną liczbą 387 miejsc); współbraci salezjanów jest 2349, z których 171 o ślubach czasowych.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda