Home WiadomościZ kraju Konferencja dla nauczycieli i edukatorów o św. Maksymilianie

Konferencja dla nauczycieli i edukatorów o św. Maksymilianie

Redakcja

„Wystąpienie każdego z prelegentów było mistrzostwem samym w sobie, to przypominało swoiste starcie tytanów” – tymi słowami rektor krakowskiej bazyliki franciszkańskiej o. dr Piotr Cuber OFMConv. podsumował kilkugodzinną konferencję poświęconą św. Maksymilianowi Kolbemu, która odbyła się 25 maja 2021 r. w formie hybrydowej – w realu i online – w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia. Spotkanie pt. „Wychowanie w trosce o wartości. Święty Maksymilian patronem trudnych wyborów” zgromadziło profesorów, publicystów, dziennikarzy, muzealników i przede wszystkim nauczycieli oraz edukatorów.

Konferencja, a także sobotni koncert w kościele św. Maksymiliana w Oświęcimiu objęte zostały patronatami: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Wojewody Małopolskiego i Sejmiku Małopolskiego.

Zdaniem o. Cubera, który przez długi czas był gwardianem harmęskiego klasztoru, główną myślą wszystkich wystąpień była próba odpowiedzi na pytanie, „jak dziś w tym niełatwym świecie bez wartości wychowywać do wartości”.

Bp Janusz Mastalski, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, przybliżył całe spektrum problemów związanych z zagadnieniami familiologii w wymiarze socjologicznym, etycznym i teologicznym. W szczególności wskazywał na trudne wybory, przed jakimi staje współczesna młodzież.

Natomiast o nowej nadziei wychowania w kontekście kryzysów i troski o wartości mówił dr hab. Marek Rembierz z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członek Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego wskazał, że współczesny świat potrzebuje bardziej świadków niż głosicieli prawd.

Do tego, że człowiek jest w stanie osiągnąć najpełniejszą wolność w dawaniu samego siebie przekonywał dziennikarz telewizyjny i radiowy Jan Pospieszalski. Publicysta przybliżył dziedzictwo św. Maksymiliana w kontekście metody sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Postać św. Maksymiliana „jako nauczyciela wyborów heroicznych” przybliżył dr Tomasz Terlikowski – znany publicysta, pisarz i działacz katolicki. Zachęcił, by nie wpatrywać się w przeszłość i zatrzymywać się na tym, co zostało bezpowrotnie utracone, lecz razem ze św. Maksymilianem i ks. Blachnickim skupić się na przyszłości i kreatywnie ją wykorzystać.

O wyzwaniach edukacji w Miejscach Pamięci Auschwitz przypomniał na koniec Andrzej Kacorzyk – dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

O. Cuber wyraził przekonanie, że spotkanie przynosi przesłanie pełne nadziei, „że, choć jutro obudzimy się w innym świecie, to nie będzie to świat bez nadziei”. „To od nas zależy, od was szczególnie, jako edukatorów, nauczycieli, jaki ten świat będzie w oczach młodzieży, i czy ona będzie naszą przyszłością” – zwrócił się do uczestników wydarzenia.

Konferencję w 80. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego zorganizowało Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Przedsięwzięcie adresowane było głównie do dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, nauczycieli, wychowawców, pedagogów, psychologów wszystkich typów szkół.

W spotkaniu udział wzięli m.in.:  prof. dr hab. inż. Jan Tadeusza Duda – przewodniczący sejmiku województwa małopolskiego, Iwona Gibas – członek zarządu województwa małopolskiego, Halina Cimer – małopolski wicekurator oświaty, Krzysztof Kania – zastępca prezydenta Oświęcimia, ks. dr Tomasz Chrzan – diecezjalny wizytator katechizacji diecezji bielsko-żywieckiej, Maria Wolczko – prezes Rycerstwa Niepokalanej archidiecezji krakowskiej, s. Anna Matera – Misjonarka Niepokalanej Ojca Kolbego.

W ramach obchodów 80. rocznicy męczeńskiej śmierci franciszkanina odbędzie się też koncert muzyczny w kościele pw. św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu. Zaplanowano go na sobotę, 29 maja br., o godz. 17:00. Będzie można wysłuchać Mszy F-dur Józefa Michała Poniatowskiego w wykonaniu Filharmoników Krakowskich. Zapowiedziano transmisję na YouTube.

Imprezą towarzyszącą jest małopolski konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych pod tytułem „Św. Maksymilian patronem trudnych wyborów”. Jego głównym organizatorem jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Za: diecezja.bielsko.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda