Home WiadomościZ kraju Konferencja dyrektorów placówek należących do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich na Jasnej Górze

Konferencja dyrektorów placówek należących do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich na Jasnej Górze

Redakcja

Konferencja dyrektorów placówek należących do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich(SPSK) trwa na Jasnej Górze. Jednym z tematów są zagrożenia duchowe. To też czas podziękowania za niełatwy dla szkolnictwa rok. Patronką Stowarzyszenia jest Matka Boża Jasnogórska.

Nauczyciele chcą zwrócić szczególnie uwagę na zagrożenia wynikające ze szkodliwych treści w Internecie, zwłaszcza na zjawisko patostreamów, czyli wulgarnych transmisji wideo – podkreśla Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. – Dzieci często są pozostawione same sobie, rodzice nie wiedzą, co dziecko w Internecie przegląda. Są osoby, których nie znamy jako rodzice czy wychowawcy, ale one mają wpływ na wychowanie młodego pokolenia. Chcemy poprzez nauczycieli dotrzeć z tą wiedzą do rodziców – wyjaśnia prezes SPSK.

Jacek Błasiak, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy SPSK w Wierzbiu im. Św. Jadwigi Królowej wyraził radość, że dziś może modlić się na Jasnej Górze za całą wspólnotę szkolną za przyczyną patronki. Św. Jadwiga to dobry wzór – podkreśla nauczyciel. Charakteryzując pracę szkoły, wskazał przede wszystkim na troskę o integralny rozwój nauczyciela i ucznia. Troską szkoły jest kompletny rozwój człowieka; duchowy, moralny, społeczny i fizyczny w dążeniu do Boga.

– To pierwsza od roku konferencja dyrektorów szkół i przedszkoli naszego Stowarzyszenia. Dziękujemy dziś także za mijający rok szkolny, który był niezwykle trudny edukacyjnie. Dziękujemy za wspólnotę uczniów, rodziców i nauczycieli przez wstawiennictwo naszej Patronki i Orędowniczki – powiedziała Maria Chodkiewicz.

– Przez półtora roku pracowaliśmy głównie zdalnie, a przecież nauczyciel wychowuje przez relacje, przez prowadzenie dzieci ku dobru, dlatego już widzimy różnice w zachowaniu dzieci, które teraz wróciły do szkół. To wielka nasza troska jak z powrotem pozyskać dzieci i młodzież – zwracała uwagę prezes Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich powstało w 1990r. jako odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II „ku nowej ewangelizacji”.
Ważną płaszczyzną w kształceniu w szkołach należących do Stowarzyszenia jest wychowanie patriotyczne. Są one miejscem animacji kulturalnej oraz ośrodkiem rozwoju i aktywności lokalnej dla środowisk, w których działają.

W 2000 r. Stowarzyszenie otrzymało za swoją działalność prestiżową nagrodę Pro Publico Bono w konkursie na najlepszą inicjatywę obywatelską.

Do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich należy obecnie 126 placówek w 18 diecezjach.

Mirosława Szymusik

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda