Home WiadomościZ kraju Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich

Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich

Redakcja

Doroczna Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich trwa na Jasnej Górze w piątek, 21 sierpnia. Tradycyjne spotkanie odbywa się zawsze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Do sanktuarium przybyli dyrektorzy szkół katolickich z całej Polski. W tym roku, z powodu pandemii, rozpoczęciu nowego roku szkolnemu towarzyszą liczne pytania i niepewności. Sama decyzje o otwarciu czy zamknięciu placówki szkolnej, a także sposób prowadzenia zajęć dydaktycznych spadły na barki dyrektorów szkół. Jasnogórskie spotkanie ma wesprzeć w trudnych decyzjach dyrekcje szkół, a także podnieść ich na duchu.

„Charakter spotkania jest podobny, bo chodzi o przygotowanie do nowego roku szkolnego 2020/2021 , tylko problemy są inne. Musimy zgodnie z tym. co się dzieje. reagować na sytuację, która jest” – wyjaśnia ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich.

„Chcemy przygotować dyrektorów do pewnych decyzji, bo decyzje odnośnie otwarcia, zamknięcia, sposobu prowadzenia zajęć w szkołach spadł na dyrektorów i trzeba im w tym wszystkim pomóc, dlatego poprosiliśmy panią Lilianę Zientecką, która jest ekspertem, która opowie ‘Jak zorganizować pracę szkoły od 1 września’. Ma to pomóc dyrektorom – podkreślił ks. Latawiec – Będzie też odpowiadać na pytania dyrektorów” .

Liliana Zientecka, ekspert ds. zarządzania oświatą, przyjechała na zaproszenie Rady Szkół Katolickich, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości związane z otwarciem szkół w czasie trwającej epidemii.

„Dobrze, że sytuacja jest inna, niż od marca do czerwca, czyli że zamykano wszystkie szkoły – podkreśla Liliana Zientecka w rozmowie z Radiem Jasna Góra – W tej chwili lokalnie trzeba podejmować te decyzję i to jest dobre, dlatego, że ten system edukacji nie będzie całkowicie zdemolowany, tylko tam, gdzie rzeczywiście sytuacja epidemiczna jest taka, że trzeba przejść jednak na wariant zdalnego nauczania, na okres trwania tej sytuacji. Cieszę się, że Sanepid będzie wsparciem, mam nadzieję, takie są założenia, że będzie wsparciem dla szkół. Myślę, że dla dyrektorów jest to duże wyzwanie, bo teraz oni muszą przejąć odpowiedzialność za to wszystko. Dlatego to jest dla nich bardzo ważny wykład, bo przepisy prawa, jakie wychodzą, wymagają jednak poświęcenia bardzo dużo czasu, żeby zrozumieć ich spójność wewnętrzną. Po takim wykładzie będzie im łatwiej czytać, stosować te przepisy, korzystać z wzorów”.

W czasie konferencji przewidziano też czas na duchowe spotkanie z Prymasem Tysiąclecia kard. Stefanem Wyszyńskim, w oczekiwaniu na jego beatyfikację.

„Ważną sprawą jest formacja, bo trudno sobie wyobrazić dyrektorów, którzy nie są w pewien sposób autorytetami, i dlatego tutaj, ze względu na to, że ten rok mamy taki piękny, jest rokiem przywołującym postać Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, poprosiliśmy o. prof. Zdzisława Kijasa, który jest relatorem procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego, żeby nam przybliżył tę postać – powiedział ks. Latawiec – Ponieważ czasy mamy trudne, ale jeżeli przywołujemy postać Prymasa, który miał o wiele może trudniejsze czasy, który nawet siedział w więzieniu po to, żeby bronić prawdy, po to, żeby bronić ludzi, to myślę, że to jest też postać, która nam będzie przyświecać w codziennym podejmowaniu decyzji jako dyrektorom. Dlatego to jest ważne, żeby tą postać przybliżyć, żeby o nim usłyszeli, żeby podnieść trochę na duchu dyrektorów, że nie ma czasów beznadziejnych, zawsze jest ta iskra i nadzieja, która w jakiś sposób nas prowadzi”.

Na Konferencje Dyrektorów przybył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, który wygłosił konferencję, a także przewodniczy Mszy św. o godz. 14.00 w jasnogórskiej bazylice.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / es

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda