Home WiadomościZe Świata Papież napisał do zakonnicy, która pomaga kobietom transpłciowym. „Bóg obficie ci odpłaci”

Papież napisał do zakonnicy, która pomaga kobietom transpłciowym. „Bóg obficie ci odpłaci”

Redakcja

Franciszek zapewnił także o modlitwie za nią i osoby wśród których pracuje. „Nigdy nie sprzeciwiał się temu, co robię, i jest to dla mnie wielkie wsparcie” – opisuje siostra nazywana „zakonnicą transów”.

Karmelitanka Mónica Astorga Cremona z Neuquén w Argentynie, nazywana często „zakonnicą transów”, od czternastu lat pomaga zepchniętym na margines transpłciowym kobietom, które cierpią z powodu ubóstwa. Wspiera je także w wychodzeniu z nałogów i z prostytucji.

Siostra napisała do Franciszka, opisując mu swoją ostatnią inicjatywę budowy nowego kompleksu mieszkalnego dla kobiet transpłciowych w trudnej sytuacji życiowej. Budowa, która trwała około trzech lat, została zakończona. Ośrodek składa się z dwukondygnacyjnego budynku z sześcioma mieszkaniami o powierzchni 430,5 m2 na każdym poziomie, a także z sali wielofunkcyjnej, dużego parku z ogrodem oraz przestrzeni do rekreacji i parkingu. Każde z mieszkań posiada kuchnię, łazienkę, ogrzewanie i zbiornik ciepłej wody, a także balkon i małe wewnętrzne patio.

„Nie mogły nawet trzymać klucza z powodu płaczu” – opisywała zakonnica reakcje nowych mieszkanek.

W odpowiedzi na jej list papież napisał, że „Bóg, który nie poszedł do seminarium ani nie studiował teologii, obficie odpłaci” za pracę, którą zrobiła.

Jak podaje siostra Cremona, Franciszek zapewnił także o modlitwie za nią i osoby wśród których pracuje. Sam także o nią poprosił: „Nie zapomnij modlić się za mnie. Niech Jezus was błogosławi, a Święta Dziewica was prowadzi”.

Franciszek i siostra Cremona znają się od lat i pozostają w kontakcie. Jak mówi zakonnica, papież, jeszcze jako kardynał Jorge Bergolio, zawsze bardzo wspierał jej pracę. „Nigdy nie sprzeciwiał się temu, co robię, i jest to dla mnie wielkie wsparcie” – mówi. W liście otrzymanym w 2017 r., papież powiedział jej, że modli się za nią i jej klasztor, a przy innej okazji napisał, wyrażając sprzeciw wobec dyskryminacji osób transpłciowych, mówiąc, że „w czasach Jezusa trędowaci zostali odrzuceni w ten sposób”.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda