Home WiadomościZ kraju Konferencja o kard. A. Hlondzie w Koszalinie

Konferencja o kard. A. Hlondzie w Koszalinie

Redakcja

W Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie dn. 3 marca 2018 miała miejsce konferencja naukowa pt.: „Dziedzictwo Prymasa Augusta Hlonda. Z okazji 70. rocznicy śmierci Kardynała”. Organizatorami byli: Katedra Historii Kościoła i Patrologii WT US, Archiwum Inspektorii Salezjańskiej w Pile i Muzeum Diecezjalne w Kołobrzegu.

Konferencja rozpoczęła się o godz. 10.00 od przywitania prelegentów i uczestników przez ks. dr. Wojciecha Wójtowicza, rektora WSD w Koszalinie.

Następnie głos zabrał bp Edward Dajczak, biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, który wyraził radość z inicjatywy zorganizowania tego typu konferencji na ziemiach, które zawdzięczają tak wiele Prymasowi Hlondowi. Ksiądz Biskup podkreślił także wielkość Kardynała Augusta, która wyraziła się przede wszystkim w odważnych i profetycznych decyzjach w tworzeniu struktur kościelnych praktycznie natychmiast po zakończeniu wojny.

Całą konferencję prowadził ks. prof US dr hab. Grzegorz Wejman.

Jako pierwszy swoje przedłożenie pt. „Proces beatyfikacyjny kard. A. Hlonda” przedstawił ks. dr Bogusław Kozioł SChr, wicepostulator w procesie Kardynała Hlonda. Ksiądz postulator nie tylko omówił aktualny stan procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego, ale także wskazał na niektóre trudne wątki z życia Prymasa, które bardzo często są dziś źle interpretowane, a nawet wykorzystywane przez oponentów przeciwko osobie Kardynała. Zachęcił także do modlitwy za wstawiennictwem Prymasa Augusta, gdyż formalny etap procesu dobiega końca, ale do beatyfikacji potrzebny będzie cud.

Kolejnym prelegentem był ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB, dyrektor Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Pilskiej, który przedstawił referat pt.: „Charakterystyka zbiorów dotyczących Prymasa Hlonda przechowywanych w Muzeum Inspektorii pw. św. Wojciecha w Pile”. Ksiądz dyrektor w interesujący sposób opisał po krótce jakie pamiątki i zbiory mieści Archiwum w Pile, wskazując na te najcenniejsze, jakimi są odręczne notatki Kardynała Hlonda. Podkreślił także nieoceniony wkład w zebraniu i zabezpieczeniu archiwaliów, dokonanych przez ks. Stanisława Kosińskiego SDB, jak również abpa Antoniego Baraniaka SDB, metropolity poznańskiego.

Trzecim prelegentem był ks. Piotr Zieliński, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kołobrzegu, który wystąpił z referatem „Obecność i nauczanie Prymasa A. Hlonda na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej”. Wystąpienie to było omówieniem wizyt duszpasterskich Prymasa Augusta po II wojnie światowej na terenach Pomorza Zachodniego. Przedstawione fakty okazały się mało znane szerszemu gronu. Ksiądz dyrektor opisał także trudności, jakie stwarzały Służby Bezpieczeństwa Prymasowi podczas jego objazdów Pomorza. Zacytował również kilka fragmentów przemówień kard. Hlonda.

Po przerwie głos został oddany ks. dr. Tadeuszowi Ceynowie, dyrektorowi Archiwum Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, który równocześnie był jednym z organizatorów konferencji. Ksiądz dyrektor z kolei przedstawił bardzo trudny temat, który do dnia dzisiejszego jest źródłem wielu niesłusznych oskarżeń Kardynała Augusta, a mianowicie dotknął zagadnienia organizacji przez Prymasa struktur kościelnych na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Temat wystąpienia brzmiał: „Specjalne uprawnienia Prymasa A. Hlonda w sprawie organizacji Kościoła katolickiego na Ziemiach Zachodnich i Północnych – stan badań”. Prelegent w bardzo jasny i klarowny sposób wyjaśnił, o co faktycznie chodziło w tych nadzwyczajnych uprawnieniach, które otrzymał Prymas od Stolicy Apostolskiej. Wskazał także na najważniejsze źródła i opracowania, które wyjaśniają tę kwestię.

Na koniec głos miał zabrać dr Wincenty Łaszewski, który przygotował temat „Wpływ wiedzy o 'Orędziu fatimskim' na nauczanie Prymasa Augusta Hlonda”. Niestety pan doktor z powodów rodzinnych nie mógł osobiście dotrzeć na konferencję. Referat w jego imieniu przedstawił ks. prof. G. Wejman. Pan doktor przesłał także nagranie swojego wystapienia, które można odsłuchać TUTAJ. To co było pewnym odkryciem w tym przedłożeniu, to porównanie 8 zasadniczych przesłań z Fatimy z najważniejszymi punktami nauczania Prymasa. Okazało się, że te punkty są zbieżne.

Na koniec konferencji miała miejsce krótka dyskusja z możliwością zadawania pytań prelegentom.

Za: www.patrimonium.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda