Konferencja o świętych opiekunach Polski i Ukrainy

deon-plDuchowni Kościoła katolickiego dwóch obrządków, Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz naukowcy uczestniczyli w międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Święci opiekunowie Polski i Ukrainy z Ziemi Lwowskiej”.

Przedstawione zostały postaci znakomitych świętych i błogosławionych, wywodzących się z różnych tradycji, zarówno Kościoła Wschodniego – grekokatolików, prawosławnych – jak też Kościoła rzymskokatolickiego. Oczywiście tych ostatnich postaci „było więcej z racji na to, że środowiska związane z Kościołem rzymskokatolickim organizowały to spotkanie” – powiedział KAI jeden z organizatorów konferencji, prof. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Centrum UCRAINICUM Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Przywoływane były postaci zarówno świętych związanych z hierarchią kościelną, jak św. Józef Bilczewski czy bł. Jakub Strzemię, który w tych dniach odbierał szczególną cześć we Lwowie, jak też zwykli kapłani, również z Kościoła prawosławnego.

– Zawsze byłem słuchaczem dorocznych konferencji naukowych w lwowskiej kurii metropolitalnej obrządku łacińskiego, a w tym roku organizatorzy zaproponowali mi przygotowanie referatu o św. Hiobie Poczajowskim, luminarzu prawosławia na ziemiach zachodniej Rusi – powiedział KAI o. Jurij Szmydt z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego.

– Jak zawsze przypominamy jak ważną rolę święci odegrali w budowaniu nie tylko wiary tego ludu, ale także ogromnej kultury, która oddycha dwoma płucami: wschodnim i zachodnim – dodał Jacek Grajewski, przewodniczący Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lublinie, które było współorganizatorem konferencji.

Wielkie zainteresowanie i dyskusję wywołała prezentacja wydanego w Lublinie w języku ukraińskim pamiętnika „Dwa Królestwa” bł. Grzegorza Chomyszyna (1867-1945), męczennika, greckokatolickiego biskupa stanisławowskiego, którego w czerwcu 2001 r. beatyfikował we Lwowie św. papież Jan Paweł II.

– Jeżeli bierzemy pod uwagę relacje polsko-ukraińskie, polsko-rusińskie, to nic bardziej nie łączy niż ludzie święci, którzy działali w duchu wiary, ale zarazem w relacji do ludzi, ażeby pomoc w ich ciężkiej doli – zaznaczył prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – To są takie postaci jak św. Jan z Dukli, jak bł. Grzegorz Chomyszyn i wielu, wielu innych, do których warto się odnosić. Warto sięgać do tego przesłania i przez to szukać najgłębszych jak się da nici wspólnoty kulturowej i duchowej. I wydaje się że ta konferencja bardzo się temu przysłużyła – podkreślił.

– Myślę, że ta konferencja przybliży dialog, jeżeli odrzucimy ideologie. Jeżeli odrzucimy skrajny nacjonalizm, jeżeli przestaniemy wykorzystywać wiarę w sposób instrumentalny do polityki. Tego nigdy robić nie wolno – zaznaczył Jacek Grajewski.

Uczestnicy konferencji brali też udział w procesji w relikwiami bł. Jakuba Strzemię ulicami Lwowa, byli na Mszy św. w katedrze lwowskiej pod przewodnictwem byłego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone oraz odbyli pielgrzymkę szlakiem świątyń i sanktuariów archidiecezji lwowskiej.

KAI/pk

Za: www.deon.pl