Home WiadomościZ kraju Konferencja prasowa 'Ojciec Święty Franciszek w Częstochowie i na Jasnej Górze'

Konferencja prasowa 'Ojciec Święty Franciszek w Częstochowie i na Jasnej Górze'

Redakcja

BPJGKonferencja prasowa 'Ojciec Święty Franciszek w Częstochowie i na Jasnej Górze', podczas której został zaprezentowany szczegółowy program pobytu Ojca Świętego na Jasnej Górze w dniu 28 lipca i obchodów jubileuszu 1050-rocznicy chrztu Polski, odbyła się w środę, 6 lipca, o godz. 12.00 w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; o. Marian Waligóra, przeor sanktuarium na Jasnej Górze; ks. prałat Andrzej Kuliberda, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa ogólnego kurii częstochowskiej i o. Czesław Brud, administrator klasztoru jasnogórskiego.

*

Udział w dziękczynieniu za chrzest Polski i przewodniczenie Mszy św. na Jasnej Górze jest osobistą decyzją papieża – powiedział dziś w Warszawie abp Wacław Depo. „Cieszymy się, że spośród innych polskich sanktuariów właśnie Jasna Góra została wybrana na miejsce spotkania z Kościołem w Polsce” – dodał metropolita częstochowski podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Abp Depo ocenił, że motywem, który zadecydował o papieskiej decyzji przybycia do Częstochowy jest jego pobożność maryjna. „Podczas wizyty ad limina a więc jeszcze przed ustaleniem programu wizyty, kiedy przedstawiłem się papieżowi jako metropolita częstochowski, powiedział mi: ‘spójrz w oblicze Matki Bożej i powiedz Jej o mnie’”– ujawnił metropolita częstochowski. I dodał, że 28 lipca papież będzie mógł uczynić to osobiście, modląc się przed jasnogórską ikoną.

Przeor klasztoru na Jasnej Górze o. Marian Waligóra zaznaczył, że wizyta Franciszka będzie w pewnym sensie wypełnieniem pragnienia Pawła VI. W 1966 roku papież ten chciał uczestniczyć w obchodach millenium chrztu Polski, ale przyjazd do Polski nie pozwoliły mu komunistyczne władze.

Papież przybędzie na Jasną Górę helikopterem w czwartek, 28 lipca rano. Najpierw pomodli się w ciszy przed ikoną Madonny Jasnogórskiej a następnie będzie przewodniczył Mszy Świętej sprawowanej na Wałach Jasnogórskich i wygłosi homilię.

W liturgii wezmą udział polscy biskupi, przedstawiciele innych episkopatów, władze rządowe i samorządowe, parlamentarzyści i korpus dyplomatyczny. Obecny będzie także prezydent Andrzej Duda.

Według szacunków organizatorów w Mszy może wziąć udział nawet kilkaset tysięcy wiernych.

Jan Paweł II, jako papież, przybywał do częstochowskiego sanktuarium prawie podczas każdej pielgrzymki do Polski. W 2006 roku gościł tutaj Benedykt XVI.

Klasztor paulinów na częstochowskim wzgórzu Jasna Góra powstał w 1382 roku. Za przyczyną słynącego łaskami obrazu Matki Bożej miejsce to w XV w. stało się jednym z największych sanktuariów maryjnych w Polsce. W XVII w. klasztor otoczono obwarowaniami obronnymi, przez co obiekt stał się fortecą.

Szczególnym wydarzeniem w historii sanktuarium jasnogórskiego jest uznane za cudowne zwycięstwo nad oblegającymi klasztor Szwedami w czasie Potopu Szwedzkiego. Skutkiem tego wydarzenia przypisywanego wstawiennictwu Matki Najświętszej, były złożone przez króla Jana Kazimierza Śluby Lwowskie, będące zarazem dziękczynną modlitwą oraz elekcją Maryi na Królową Polski.

tk, mip / Warszawa / KAI

*

Podczas środowej prezentacji programu wizyty papieża Franciszka na Jasnej Górze o przygotowaniach do tego wydarzenia mówili w Warszawie przedstawiciele kurii częstochowskiej oraz klasztoru ojców paulinów.

„Jako mieszkańcy Częstochowy mamy wiele pozytywnych doświadczeń w przyjmowaniu pielgrzymów, ale zdajemy sobie sprawę, że ta uroczystość będzie wyjątkowa” – powiedział ks. prałat Andrzej Kuliberda, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa ogólnego kurii częstochowskiej.

Intensywne przygotowania do papieskiej wizyty na Jasnej Górze trwają od kilku miesięcy. Koordynuje je archidiecezjalny komitet ds. pielgrzymki.

Plac przed jasnogórskim szczytem wyznaczono jako strefę „0”. Będzie ona dostępna bez kart wstępu, dla wszystkich, o zajęciu miejsca zdecyduje kolejność przybycia wiernych. Z tej strefy wyłączono niewielki sektor, który zajmą delegacje wszystkich polskich diecezji. Przewidziano dla nich 200 miejsc.

Na placu staną m.in. cztery dodatkowe podia, które pozwolą na lepszą widoczność ołtarza zwłaszcza przedstawicielom najwyższych władz państwowych. Bezpieczeństwo pielgrzymów ma zapewnić specjalnie przygotowywany na tę okazję system monitoringu. Na ukończeniu są prace nad zabezpieczeniem energetycznym oraz łączy internetowych i nagłośnienia – poinformował o. Czesław Brud, administrator klasztoru jasnogórskiego.

Odrębnym miejscem będzie też sektor dla szafarzy Komunii świętej i ok. 550 księży koncelebrantów (po ok. 10 z każdej diecezji) Mszy św. dziękczynnej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, której będzie przewodniczył papież Franciszek. Zagwarantowane miejsce będą też miały osoby niepełnosprawne z opiekunami (10 kart wstępu dla każdej diecezji), łącznie przewidziano dla nich 600 miejsc.

Tereny przy jasnogórskich błoniach będą stanowiły kolejne strefy dostępne dla pozostałych pielgrzymów. Znajdować się na nich będzie odpowiednie nagłośnienie oraz 10 telebimów, z których wierni będą mogli śledzić przebieg Mszy św.

W organizacji pielgrzymek z okazji wizyty Franciszka na Jasnej Górze kuria częstochowska współpracuje ze wszystkimi diecezjami. Te wyznaczyły w tym celu swoich koordynatorów. – Mamy informację, że w Częstochowie będzie naprawdę wielka rzesza wiernych, ok. 500 tys., ale jesteśmy gotowi nawet na więcej – powiedział ks. Kuliberda.

W dniach 27 i 28 lipca w Częstochowie obowiązywać będą szczególne środki bezpieczeństwa, a w związku z nimi wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu.

Dla autokarów z pielgrzymami zdążającymi na Jasną Górę przygotowano 11 stref parkingowych, które pomieszczą ok. 2,5 tys. pojazdów. „Zachęcamy też do przyjazdu pociągami, gdyż dojście na Jasną Górę ze stacji jest łatwe i krótkie – 2 km” – poinformował ks. Kuliberda.

Szczegółowe informacje dotyczące strefy wyłączenia z ruchu, miejsc parkingowych, czy objazdów dla środków komunikacji miejskiej publikuje na swojej stronie Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie.

lk / Warszawa / KAI 

*

Natomiast ks. Mariusz Frukacz, redaktor „Niedzieli” i dyrektor Referatu Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej omówił rolę mediów katolickich: tygodnika katolickiego „Niedziela”, wraz ze studiem telewizyjnym i radiowym „Niedzieli”, Archidiecezjalnego Radia Fiat i Radia Jasna Góra w informowaniu społeczeństwa nt. pielgrzymki papieża Franciszka.

ks.mf/Niedziela 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda