„Konsekrowani są podporą dla małżeństw”

Osoby życia konsekrowanego, żyjąc w czystości i bezżenności stają się znakiem i podporą dla tych, którzy wybierają drogę życia małżeńskiego – mówił dziś, w Święto Ofiarowania Pańskiego, bp Kazimierz Gurda.

W siedleckiej katedrze sprawował on uroczystą Mszę św., na którą przybyli przedstawiciele zgromadzeń zakonnych z diecezji siedleckiej, osoby życia konsekrowanego, nowicjuszki, nowicjusze i klerycy WSD w Siedlcach.

– Oddanie swego życia Bogu Ojcu określa sens naszego pielgrzymowania na Ziemi – wskazywał biskup siedlecki.

Zaznaczył, że to oddanie dokonuje się według łaski powołania, jaką każdy od Boga otrzymał. Inaczej to czynią to małżonkowie, inaczej – osoby konsekrowane.

Bp Gurda przypomniał, że wzorem takiego oddania jest Maryja. – To oddanie dokonało się przez Jej dziewicze życie, przez pełne oddanie się Bogu i przez życie w ubóstwie. Osoby życia konsekrowanego podejmują tę samą drogę. Dlatego osoby życia konsekrowanego, na znak swojej miłości składają śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa – mówił biskup siedlecki.

Zauważył też, że współczesny świat wybiera drogę oddalenia się od Boga. – Głoszone są fałszywe hasła, że odchodząc od Boga człowiek lepiej przeżywa swoje człowieczeństwo – mówił bp Gurda przypominając zbrodnie dokonywane w przeszłości w imię ideologii ateistycznej. – Nie łudźmy się że tak zwany humanizm ateistyczny przyczyni się do dobra społeczeństwa i do dobra człowieka – mówił kaznodzieja.

Osoby konsekrowane pokazują, zdaniem bp. Gurdy, że odniesienie do Boga pozostaje jedynym i najważniejszym kierunkiem, który pozwala człowiekowi stawać się człowiekiem w życiu społecznym, rodzinnym i indywidualnym.

Przekonywał, że osoby życia konsekrowanego, żyjąc w czystości i bezżenności, stają się znakiem i podporą, dla tych którzy wybierają drogę życia małżeńskiego.

Osoby konsekrowane pokazują, iż wartości, jakim służą ze względu na Chrystusa są wartościami, które małżonkowie wybierają ze względu na siebie nawzajem – tłumaczył bp Gurda dodając, że w oparciu o te wartości małżonkowie mogą budować swoją przyszłość i swoje życie rodzinne. – Ubóstwo wybierane jest ze względu na współmałżonka i swoja rodzinę, czystość serca i małżeńska wierność ze względu na wzajemną miłość, posłuszeństwo ze względu na wzajemny szacunek – wyjaśniał biskup siedlecki.

Podczas Mszy św., osoby konsekrowane dziękowały Bogu za dar swojego powołania i odnowiły swoje śluby. Po liturgii biskupi Kazimierz Gurda i Piotr Sawczuk spotkali się z osobami konsekrowanymi na wspólnej agapie w Bursie św. Stanisława Kostki.

KAI/slo

Za: www.deon.pl