Kraków: 100-lecie wskrzeszenia semiprowincji polskiej u karmelitów bosych

Wskrzeszenie 100 lat temu Semiprowincji Polskiej Karmelitów Bosych było okazją zorganizowania sesji jubileuszowej, jaka miała miejsce 1 grudnia 2011 r. w klasztorze w Krakowie przy ul. Rakowickiej 18 i w gmachu Karmelitańskiego Instytutu Duchowości.

Zorganizowali ją obaj przełożeni prowincjalni: o. dr Andrzej Ruszała OCD, prowincjał Prowincji Krakowskiej, i o. Roman Hernoga OCD, prowincjał Prowincji Warszawskiej. Gościem specjalnym był o. Albert Wach OCD z Rzymu, definitor generalny zakonu, który również zaprezentował wykład o miejscu Karmelu Terezjańskiego we współczesnej kulturze. Jubileuszowy wykład historyczny wygłosił o. dr Piotr Neumann OCD z Poznania. Udział wzięły władze obu Prowincji i liczni delegaci wspólnot karmelitańskich z Polski, Ukrainy, Słowacji, Niemiec, Łotwy, Burundi i Rwandy.

Była to dobra okazja do ożywienia pamięci historycznej, kształtującej duchową tożsamość oraz do refleksji nad wyzwaniami, jakie stawia karmelitom bosym w obecnych czasach Kościół.

Wskrzeszenie Semiprowincji Polskiej 20 października 1911 r. było ważnym momentem w czterystuletniej historii zakonu na ziemiach polskich. W ciągu 100 lat dynamicznego duchowego rozwoju z kilku istniejących wówczas klasztorów braci i sióstr powstały dwie prowincje.

Polscy karmelici bosi są dziś obecni na 5 kontynentach, w 14 państwach, w 41 wspólnotach braci i 37 wspólnotach sióstr karmelitanek bosych. Już same liczby skłaniają do wielkiej wdzięczności i uwielbienia Bożego Miłosierdzia.

o. Włodzimierz Tochmański OCD