Home WiadomościZ kraju Kraków: 100. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Różańcowej u dominikanów

Kraków: 100. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Różańcowej u dominikanów

Redakcja

Przez cały październik trwać będą obchody 100. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Różańcowej z bazyliki Świętej Trójcy u krakowskich dominikanów. Centralnym punktem jubileuszu będzie Msza św., którą 7 października odprawi bp Damian Muskus OFM.

Do udziału w obchodach 100. rocznicy koronacji obrazu Krakowskiej Królowej Różańca ojciec przeor krakowskich dominikanów o. Łukasz Wiśniewski OP zaprasza „może zwłaszcza tych, którym nie po drodze ostatnio z Panem Bogiem, wiarą, Kościołem”. W kontekście fali odejść z Kościoła, ale również w perspektywie ostatniego kryzysu we wspólnocie polskich dominikanów jest to przede wszystkim zachęta do modlitwy o odwagę powrotu do czystego źródła Ewangelii na każdym poziomie: w życiu osobistym, w zakonie, w Kościele lokalnym. – Powinniśmy prosić Ją o nawrócenie. Ten jubileusz daje nam szansę odważnej modlitwy o ewangeliczną czystość życia – podkreśla o. Wiśniewski.

W kaplicy, gdzie umieszczony jest obraz Różańcowej Pani, przez cały dzień trwa sakrament pokuty i pojednania. – Maryja jest niemym świadkiem wielu nawróceń, powrotów do Pana Boga. Jednym uchem osób wyznających grzechy jest spowiednik, ale drugim – Maryja, która słucha ich historii i skarg. Ból wypowiadany spowiednikowi jest w jakimś sensie równocześnie wypowiadany przed Nią, co staje się wołaniem o nawrócenie – podkreśla dominikanin.

– Nie mam wątpliwości, że nasza Maryja powinna być określana tytułem Salus Populi Cracoviensis. Obraz jest przecież kopią rzymskiego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej z bazyliki Santa Maria Maggiore, nazywanego Salus Populi Romani – zwraca uwagę o. Wiśniewski OP. Obraz był noszony w procesjach na Rynku Głównym albo umieszczany w głównej nawie kościoła zawsze, gdy miastu groziło nieszczęście, w czasie zaraz, kataklizmów i wojen.

Matka Boża Różańcowa czczona była u dominikanów w Krakowie co najmniej od początku XVII wieku, ale Jej kult rozkwitł po zwycięskiej bitwie pod Chocimiem 400 lat temu. – Bitwy pod Lepanto, Chocimiem i Wiedniem to trzy starcia między chrześcijańską Europą a muzułmańską Turcją, które zakończyły się wiktorią, i wszystkie są związane z kultem maryjnym – zwraca uwagę Elżbieta Wiater, autorka książki „Krakowska Królowa Różańca”, poświęconej dziejom obrazu.

– Zachowały się świadectwa wymodlonych cudów, nawróceń, ocalenia w czasie wojen. Pewien członek bractwa różańcowego podczas I wojny światowej trzykrotnie był trafiony szrapnelem, ale za każdym razem kończyło się na drobnych siniakach. Z czasów II wojny pochodzą historie kobiet, które modliły się o ocalenie rodzin, dzięki czemu ich mężów czy braci nie wywieziono na roboty do Niemiec – dodaje.

O koronację wizerunku krakowscy dominikanie starali się od 1913 roku. Gdy abp Adam Sapieha koronował obraz w 1921 roku, na Rynku zgromadziło się 100 tys. pielgrzymów z różnych stron Polski. – Trwał narodowy entuzjazm z powodu odzyskanej niepodległości, radość po wygranej Bitwie Warszawskiej. To było wielkie święto – opowiada autorka książki o dziejach kultu Pani Różańcowej.

Świętowanie jubileuszu potrwa cały miesiąc. W piątek 1 października o 20.15 rozpocznie go koncert pieśni maryjnych, skomponowanych przez o. Dawida Kusza OP. W pierwszą sobotę miesiąca, 2 października, zaplanowano trzy wykłady, przygotowane przy współpracy z Dominikańską Szkołą Filozofii i Teologii, które rozpoczną się o 17.00 w Auli św. Tomasza. Poświęcone będą starotestamentalnym figurom Maryi, historii krakowskich bractw różańcowych oraz podobieństwom i różnicom między Różańcem i Modlitwą Jezusową.

W święto Matki Bożej Różańcowej, w czwartek 7 października, Mszę św. konwentualną o 12.00 odprawi bp Damian Muskus OFM.

We wszystkie soboty października dominikanie zapraszają na 19.30 do bazyliki Świętej Trójcy na Wieczory Maryjne. W programie Msza św, konferencja i nabożeństwo różańcowe przygotowane są przez duszpasterstwa i wspólnoty zgromadzone przy krakowskim klasztorze.

md / Kraków
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda