Home WiadomościZ kraju Salezjanie – Kobylanka: Konsekracja kościoła i ustanowienie Sanktuarium bł. Stefana Wyszyńskiego

Salezjanie – Kobylanka: Konsekracja kościoła i ustanowienie Sanktuarium bł. Stefana Wyszyńskiego

Redakcja

W dniu 18 września, w obecności półtora tysiąca pielgrzymów, w tym licznie przybyłych mieszkańców Kobylanki, około stu kapłanów, diakonów, kleryków i sióstr zakonnych, abp Jan Romeo Pawłowski, Sekretarz ds. Reprezentacji Papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej – dokonał konsekracji kościoła, a na mocy dekretu Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego abpa Andrzeja Dzięgi, kościół w Kobylance stał się Sanktuarium Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

W Eucharystii oprócz Delegata Ojca Świętego, abpa Jana Romeo Pawłowskiego oraz abpa Andrzeja Dzięgi, wzięło udział kilku biskupów: bp Henryk Wejman, bp Krzysztof Włodarczyk, bp Marian Błażej Kruszyłowicz OFMConv. Na uroczystości nie zabrakło przełożonych zakonnych. Był obecny ks. Inspektor Tadeusz Itrych SDB wraz z ekonomem inspektorialnym ks. Marcinem Możejko oraz księżmi Radcami.

Co warte podkreślenia, w ceremonii wzięła udział pani Anna Rastawicka – propagatorka nauczania Prymasa Tysiąclecia, która przez wiele lat pracowała w Sekretariacie Prymasa Polski i była świadkiem heroicznego życia błogosławionego. Warto wspomnieć również obecność współbraci diakonów i alumnów z Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie. Jak mówi kustosz i proboszcz z Kobylanki ks. Paweł Żurawiński SDB, „bez pomocy współbraci młodszych byłoby ciężko”.

Uroczystości poprzedzono modlitwą różańcową, koncertami i prelekcjami ks. dr. Jarosława Wąsowicza SDB oraz dr. Pawła Więckowskiego, a także występem wirtuoza organów Pana Dyrektora Roberta Grudnia wraz z solistami Teatru Muzycznego z Łodzi oraz Teatru Wielkiego z Poznania.

Po Mszy św. był poczęstunek dla pielgrzymów, koncert orkiestry Wojska Polskiego, a także chóru „Soli Deo” z Kobylanki. Sobotni dzień zakończył Apel Jasnogórski.

Następnego dnia, w niedzielę 19 września, wspólnota parafialna przeżywała podniosłą uroczystość jubileuszu 45-lecia kapłaństwa byłego proboszcza parafii ks. Kazimierza Drynikowskiego SDB. Po Mszy świętej, której przewodniczył ks. Inspektor Tadeusz Itrych, odbył się festyn parafialny dla rodzin. Ponad 200 osób oklaskiwało koncert „Siewców Lednicy”, ks. Macieja Czaczyka oraz zespołu dziecięcego „Rupaki” z pobliskiego Stargardu. Nie zabrakło również ciepłych napojów, ciasta oraz posiłku dla przybyłych gości. Ponad 50 dzieci bawiło się w towarzystwie salezjanów i animatorów.

W Polsce kard. Stefan Wyszyński zawsze był uważany za świętego, ale także za ojca swojej ojczyzny, której nie opuścił, gdy nastały czasy okupacji nazistowskiej i której bronił przed komunizmem. Był nie tylko wybitnym przywódcą duchowym, ale i mężem stanu, autorytetem moralnym, duchowym współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce. W marcu 1946 r. mianowany został biskupem lubelskim, a w swoim herbie biskupim umieścił słowa „Soli Deo” (Jedynemu Bogu). Po śmierci prymasa Augusta Hlonda, salezjanina, w 1948 r. został mianowany arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski. Ustanowiony kardynałem w styczniu 1953 roku, za obronę Kościoła zapłacił więzieniem. W obliczu narzucenia reżimu, który miał odebrać wolność wyznania, nie milczał, pisał, wyrażał swój sprzeciw i został za to aresztowany w środku nocy. Spędził trzy lata w więzieniu, od 1953 do 1956 r., gdzie był torturowany. Prymas Tysiąclecia zmarł 28 maja 1981 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Przyczyną śmierci była choroba nowotworowa. Jego pogrzeb stał się ogólnonarodową manifestacją, a wzięli w nim udział także przedstawiciele reżimu komunistycznego.

Proces beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego rozpoczął się już w 1989 roku. W październiku 2019 papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu o cudzie uzdrowienia młodej, 19-letniej kobiety z nowotworu tarczycy, której lekarze nie dawali szansy na wyzdrowienie. Beatyfikacja odbyła się 12 września w Warszawie.

 Ks. Krzysztof Tomeczkowski SDB

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda