Home WiadomościZ kraju Projekt zbioru dokumentów Kościoła o Życiu Konsekrowanym

Projekt zbioru dokumentów Kościoła o Życiu Konsekrowanym

Redakcja

Od 2009 r. na portalu internetowym KWPZM www.zyciezakonne.pl gromadzone są sukcesywnie dokumenty i opracowania, dotyczące życia konsekrowanego (od Soboru Watykańskiego II). Całość zebranego archiwum podzielona jest na cztery działy:

  • Dokumenty Kościoła o życiu konsekrowanym
  • Polskie dokumenty o życiu konsekrowanym
  • Referaty, konferencje, artykuły
  • Statystyki

Aktualnie w naszym internetowym archiwum jest już ponad 3 tysiące pozycji, co bez wątpienia czyni go największym zbiorem dokumentów, dotyczącym życia konsekrowanego w polskim internecie (a być może nie tylko polskim).

Istnienie takiej biblioteki może służyć nie tylko poszukiwaniu na bieżąco materiałów potrzebnych do posługi duszpasterskiej czy osobistej lektury, ale staje się ona doskonałym narzędziem do pracy naukowej. W coraz większej liczbie publikacji naukowych znajdujemy przypisach odwołania do naszego zbioru, co świadczy o tym, że został on już zauważony przez wielu odbiorców, mimo że dotychczas w żaden sposób nie był reklamowany (także dlatego, że jest w trakcie tworzenia).

Przedstawiając informację o istnieniu tej biblioteki zachęcam Was wszystkich do korzystania z niej w pracy naukowej, formacyjnej, rekolekcyjnej, a także dla osobistego wzrastania w powołaniu zakonnym.

Jednak aby ten zbiór stał się naprawdę kompletny potrzebna jest lepsza współpraca między zakonami w Polsce. Niektóre zakony męskie dokonały już przeszukania swoich archiwów i przekazały do sekretariatu KWPZM teksty przemówień papieskich lub innych ważnych dokumentów, ale jest jeszcze sporo do zrobienia.

Watykańska strona internetowa www.vatican.va  zawiera pełny zbiór dokumentów i przemówień papieskich w różnych językach (niestety niewiele po polsku). Znaczna ich część jest skierowana do osób konsekrowanych lub ich dotyczy. Niestety bardzo wiele z nich nigdy nie zostało opublikowanych (przynajmniej w publikacjach ogólnie dostępnych) w języku polskim. Należy przypuszczać, iż spora część tego dziedzictwa była w kolejnych latach tłumaczona przez poszczególne zakony czy zgromadzenia i publikowana w wewnętrznych wydawnictwach, dla bieżących potrzeb. Potrzebne jest więc przetrząśnięcie naszych archiwów, by te – czasami bardzo cenne – słowa umacniały także obecne pokolenia zakonnic i zakonników.

Być może najprostszą drogą ku temu byłoby zachęcenie studiujących osób konsekrowanych, by brały za temat pracy magisterskiej lub doktoratu przemówienia i dokumenty Stolicy Apostolskiej skierowane do konkretnej rodziny zakonnej i uda się nam ten ważny temat uporządkować. Przypuszczamy, że wiele żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych ma już te dokumenty opracowane w swoich archiwach, będziemy więc bardzo wdzięczni za ich przesłanie na adres  Sekretariatu (wersja elektroniczna lub skan tych dokumentów) by znalazły się one w publikowanym na www.zyciezakonne.pl zbiorze dokumentów. To naprawdę ważne i użyteczne dzieło.

Bardzo też prosimy Czytelników naszego cotygodniowego Biuletynu CIZ o osobiste zaangażowanie w ten projekt. Może macie w osobistych archiwach takie dokumenty, jeszcze nie publikowane? A może ktoś zna dobrze któryś z języków i jest w stanie przetłumaczyć nieznane jeszcze przemówienia, listy lub inne dokumenty papieży (od Soboru Watykańskiego II), znajdujących się na stronie www.vatican.va ?

Jest jeszcze jeden cenny obszar poszukiwań, który warto podjąć – to wszystko co o życiu konsekrowanym mówił po Soborze Watykańskim Kościół w Polsce ustami swych pasterzy, choćby tych świętych, czy świątobliwych, jak kard. Stefan Wyszyński, kard. Karol Wojtyła, abp. Antoni Baraniak SDB, by wymienić tylko tych najbardziej oczywistych. Sporo ich tekstów jest w naszych archiwach i nigdy dotąd nie ujrzały światła dziennego. Może czas na to?

Sekretariat KWPZM

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda