Kraków: Biblijna Szkoła Ducha u franciszkanów

franciszkanie.plOd 1 października rusza Szkoła Sług Ducha – pierwsza w Krakowie trzymiesięczna szkoła biblijna o charakterze stacjonarnym.

Współzałożycielem, dyrektorem i nauczycielem Szkoły Sług Ducha jest franciszkanin Mariusz Orczykowski. To w jego sercu ponad 6 lat temu zrodziło się marzenie o szkole biblijnej w Krakowie. W najbliższym semestrze szkoły będzie nauczał m.in. w bloku tematycznym ‚Jezus Chrystus’.

O. Mariusz Orczykowski to franciszkanin, duszpasterz, doktor teologii, asystent kościelny wspólnoty Głos na Pustyni. Wykładowca teologii dogmatycznej WSD Franciszkanów w Krakowie, członek „Gathering in the Holy Spirit” – konferencji liderów wspólnot charyzmatycznych Kościoła katolickiego i liderów nowych Kościołów (non-denominational), zaangażowany w inicjatywę „W kierunku Soboru Jerozolimskiego II” (TJCII.pl), promującą dialog między wierzącym z narodów – chrześcijanami, a wierzącymi z Izraela – Żydami mesjanistycznymi.

Zajęcia w Szkole Sług Ducha odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku.

Każdy dzień rozpoczyna się porannym uwielbieniem, trwającym od 8:00 do 8:45. Następnie studenci szkoły biorą udział w trzech wykładach, poświęconych różnorodnym i inspirującym tematom i prowadzonych przez doświadczonych nauczycieli. Pomiędzy zajęciami przewidziany jest czas przerw, służących odpoczynkowi i rozwijaniu relacji. Jest to również okazja, aby zadawać nauczycielom pytania. Lekcje kończą się o 11:40. Udział we wszystkich wykładach jest obowiązkowy.

Codziennie popołudniu, od 12:00 do 13:00 otwarta jest również Szkoła Modlitwy. Można tu spędzić czas z Panem, przedstawić swoje intencje modlitewne oraz włączyć się we wspólną modlitwę w intencjach innych. Udział w Szkole Modlitwy nie jest obowiązkowy, ale bardzo polecany wszystkim, dla których jest to możliwe.

Studenci Szkoły Sług Ducha spotykają się także co tydzień w domowych grupach. Jest to czas wspólnoty i modlitwy. Przewidzianych jest także wiele innych możliwości wspólnego spędzenia czasu: wycieczki po Starym Mieście i Kazimierzu, udział w weekendowych konferencjach, aktywności sportowe i wiele innych.

Szkoła Sług Ducha działa w Kościele Katolickim przy patronacie Krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) i ks. dr Petera Hockena.

Funkcję dyrektora sprawuje dr Mariusz Orczykowski OFMConv. Zespół szkoły tworzą Seweryn Osowski, Katarzyna Filipiak i Marek Filipiak.

Poprzez Szkołę Sług Ducha założyciele pragną odpowiedzieć na wzrastającą potrzebę formacji chrześcijańskiej opartej na odnawiającym działaniu Ducha Świętego, prowadzącego “drogą duszpasterskiego i misyjnego nawrócenia” (Evangeli Gaudium 25), które przywraca w pełni trynitarne i chrystocentryczne życie w Ciele Chrystusa dla chwały Ojca.

Nieodłącznymi elementami Szkoły są jedność Chrześcijan oraz rola narodu żydowskiego w Bożym planie, w czasie, gdy całe Ciało przygotowywane jest na przyjście Pana w Chwale. Istotnym aspektem formacji szkoły jest wymiana darów, docenienie bogactwa tradycji Kościoła Katolickiego i innych kościołów chrześcijańskich oraz zrozumienie roli Izraela w Bożym planie zbawienia.

Adres

Szkoła Sług Ducha
Plac Wszystkich Świętych 5
31-004 Kraków
Klasztor Franciszkanów

Kontakt

tel. +48 519 585 542
email: [email protected]

Za: www.franciszkanie.pl