Jezuickie centrum pomaga ofiarom handlu ludźmi

deon.plWiele kobiet uciekających z krajów Azji i Afryki znalazło schronienie w Bangkoku, stolicy Tajlandii. Po doświadczeniach wojny, wykorzystania seksualnego i bezustannych prześladowań są zmuszane do ucieczki, opłacenia przemytników i nierzadko pozbawiane i tak skromnego dobytku. Pozostawione w takim stanie otrzymują pomoc od Jezuickiego Centrum Uchodźców w Bangkoku (Jesuit Refugee Service – JRS).

Centrum prowadzi pomoc o charakterze materialnym i psychologicznym dla kobiet-uchodźców, pochodzących szczególnie z Pakistanu i Somalii.

„Kobiety są najbardziej narażone na przemoc, większość z nich została wykorzystana seksualnie. Próbujemy pomóc im poczuć się mniej samotnie” – mówi Jennifer Martin, psycholog JRS.

„Po takich tragicznych doświadczeniach dajemy im szansę, by przepracować tę traumę. Opowiadanie o tym co się stało,dzielenie się, buduje poczucie solidarności. Szok wynikający z doświadczenia innej kultury może być źródłem napięć, szczególnie wśród starszych kobiet. Co więcej, przed kobietami i dziewczynami stoi wyzwanie – muszą ostatecznie znaleźć środki do życia w kraju, w którym są nielegalnymi imigrantkami”.

Celem JRD jest nie tylko pomoc o charakterze materialnym, ale również danie im poczucia jedności (świadomości, że wykorzystanie przez handlarzy ludźmi jest ich wspólnym doświadczeniem), które może być długotrwałym i pozytywnym czynnikiem.

Prawne trudności są trudne do rozwiązania i dziewczętom nie będzie łatwo, by dostosować się do nowego środowiska. Przedstawiciele JRS wierzą jednak, że stopniowa socjalizacja i kontakty z ludźmi mogą przyczynić się odbudowania poczucia godności i pewności siebie.

zenit.org / kw

Za: www.deon.pl