Home WiadomościZ kraju Kraków: do końca maja można zgłaszać filmy i zdjęcia na Festiwal „Slavangard”

Kraków: do końca maja można zgłaszać filmy i zdjęcia na Festiwal „Slavangard”

Redakcja

Do końca miesiąca chętni mogą zgłosić pracę filmową lub fotograficzną na 14. Dominikański Festiwal Filmowy „Slavangard”. Wydarzeniu w tym roku przewodzi temat „Oblicze ziemi”.

Głównym celem festiwalu jest upowszechnianie kultury filmowej, umożliwienie uczestnikom rozwoju w zakresie sztuki kinematografii, a przede wszystkim stworzenie okazji do spotkania się wszystkich członków wspólnot z całego kraju.

Z racji trwającej pandemii termin nadsyłania prac został wydłużony do 31 maja, natomiast gala finałowa jest planowana dopiero na listopad. Specjalny list do twórców i przyjaciół wydarzenia napisał o. Janusz Pyda OP, duchowy opiekun duszpasterstwa akademickiego „Beczka”, odpowiedzialnego za wydarzenie.

„Trudności, z którymi borykamy się w obecnej sytuacji, mają dwojaki charakter. Po pierwsze, problemem jest znaczna nieprzewidywalność sytuacji epidemicznej. Nie wiemy, kiedy, w jakiej formie i skali możliwe będą spotkania i wydarzenia grupowe” – tłumaczy w nim zakonnik.

Jako drugi problem wymienia brak finansów koniecznych do przeprowadzenia konkursu. „’Slavangard’ funkcjonuje i funkcjonował dzięki życzliwości osób i firm prywatnych oraz instytucji samorządowych i centralnych. Co w obecnej sytuacji zupełnie zrozumiałe, środki finansowe, na które liczyliśmy od naszych przyjaciół i mecenasów, muszą zostać przeznaczone na potrzeby związane z sytuacją określoną poprzez epidemię” – zauważa.

„Mam nadzieję, że jak najszybciej będę mógł przekazać Wam jak najlepsze wieści i poinformować o dalszych etapach XIV edycji Dominikańskiego Festiwalu Filmowego Slavangard” – kończy o. Pyda.

Przygotowane na festiwal produkcje filmowe nie mogą być dłuższe nić 8 minut oraz nie mogą być wcześniej publikowane. Muszą również nawiązywać do głównego hasła wydarzenia. W ramach konkursu wyróżniono 4 kategorie: film fabularny, film dokumentalny, animacja/film eksperymentalny oraz film kręcony telefonem.

Podczas festiwalu „Slavangard” odbędzie się również konkurs fotograficzny. Aby wziąć w nim udział należy wysłać autorskie zdjęcia nawiązujące do hasła festiwalu „Oblicze ziemi” w następujących kategoriach: portret, środowisko, kultura i ludzie (1 zdjęcie) lub reportaż (od 3 do 12 zdjęć).

Film przygotowany zgodnie z warunkami konkursu można zgłosić przez formularz na stronie www.slavangard.pl. Pod tym adresem dostępny jest również regulamin festiwalu.

„Slavangard” jest ogólnopolskim festiwalem filmów krótkometrażowych, przeznaczonym dla wszystkich duszpasterstw, wspólnot i instytucji chrześcijańskich w Polsce oraz twórców indywidualnych. Organizatorem wydarzenia jest klasztor oo. dominikanów poprzez dominikańskie duszpasterstwo akademickie „Beczka” w Krakowie.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda