Home WiadomościZ kraju Kraków: dominikański Areopag o kryzysie uchodźczym

Kraków: dominikański Areopag o kryzysie uchodźczym

Redakcja

Pod hasłem „Kryzys uchodźczy – jak mądrze pomagać?” odbędzie się 4. edycja dominikańskiego AreOPagu. Organizatorami spotkania, które odbędzie się w środę 27 kwietnia w auli św. Tomasza z Akwinu przy ul. Stolarskiej 12, są świeccy dominikanie z Fraterni św. Alberta Wielkiego.

Jak przekonują organizatorzy, od 24 lutego, kiedy rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę, Polacy starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości, choć przecież już wcześniej, i to bardzo dramatycznie, dał o sobie znać problem migracji i uchodźstwa.

“Podczas kolejnego areOPagu chcemy zadać pytania o zaangażowanie w pomoc naszym sąsiadom uciekającym przed wojną w Ukrainie, o fenomen aktywności wolontaryjnej, również o to, jak radzić sobie z lękiem, zmęczeniem, poczuciem bezradności wobec cierpienia. Czy dziś jesteśmy świadkami nowej wędrówki ludów? Jak odpowiedzialnie budować społeczeństwo zróżnicowane etnicznie i kulturowo?” – zastanawiają się dominikanie świeccy z Krakowa.

W panelu wezmą udział: Joanna Malec – filozof i kulturoznawca, związana z Centrum Wielokulturowym w Krakowie oraz Wspólnotą Hanna (towarzyszącą osobom w kryzysie bezdomności, organizującą krakowskie obchody Dni Migranta i Uchodźcy), Jowita Jaroń – psycholog oraz psychoterapeutka w trakcie szkolenia w nurcie psychodynamicznym w Collegium Medicum UJ, która oświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Regionalnej Wojskowej Pracowni Psychologicznej w Krakowie, Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie, a także podczas wolontariatów w organizacjach charytatywnych w Anglii, oraz Konrad Pędziwiatr – prof. UEK, wykładowca akademicki, autor licznych artykułów na temat religii i etniczności w procesach migracyjnych, islamu i muzułmanów w Europie oraz polityzacji islamu w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. W spotkaniu weźmie udział ponadto Yuliya Veselska – konsultantka Punktu Informacji dla Obcokrajowców przy Centrum Wielokulturowym. Pochodzi z Żytomierza i od 11 lat mieszka w Polsce.

Moderatorką panelu będzie Edyta Drozdowska, z wykształcenia polonistka i pedagog, z pasji dziennikarka i trenerka. Ma w sercu jedność chrześcijan. Należy do wspólnoty Głos na Pustyni.

AreOPag to seria otwartych paneli dyskusyjnych na ważne i aktualne tematy z pogranicza wiary, nauki, sztuki i życia społecznego. Ma być wyjątkową przestrzenią dialogu tworzoną przez świeckich dla świeckich. Organizatorzy nie boją się tematów trudnych i wzbudzających emocje. “Chcą pokazać, że wciąż możliwa jest debata również o tym, co dzieli, a spotkanie z ludźmi o odmiennych poglądach może się okazać budujące dla obu stron. W najbliższych miesiącach poruszane będą takie zagadnienia, jak obowiązki społeczne wobec uchodźców i migrantów, nauka i wiara czy synodalność nad Wisłą” – zapowiadają dominikanie.

Cykl powstał w ramach obchodów jubileuszu 800-lecia przybycia dominikanów do Polski.

md / Kraków
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda