Home WiadomościZ kraju Poetycki świat Wacława Oszajcy SJ

Poetycki świat Wacława Oszajcy SJ

Redakcja

W marcu w wydawnictwie Impuls ukazała się książka dr hab. Anny Wzorek, prof. UJK, zatytułowana „Poetycki świat Wacława Oszajcy”. Ojciec Oszajca (na zdjęciu powyżej, fot. Adam Walanus) czynnie uczestniczy w życiu literackim już od lat siedemdziesiątych i jest laureatem wielu nagród za zasługi dla polskiej kultury. Swoje powołanie zakonnika realizuje zarówno w bezpośrednim duszpasterstwie, jak i poprzez poezję. Znany jest czytelnikom Tygodnika Powszechnego z cotygodniowych komentarzy do Pisma Świętego. Wydał wiele tomików poezji oraz publikował w wielu czasopismach kulturalnych i literackich. Poniżej wyjątki z recenzji do książki o jego poetyckim świecie.

Monografia jest książką ważną, prowokującą do dyskursu na temat uniwersalizacji poezji tworzonej przez kapłanów. To rzeczowe interpretacyjne studium o artystycznych uwarunkowaniach wielowymiarowej liryki Wacława Oszajcy, zakorzenionej w teologii, ale dającej przykład nowoczesnego jej brzmienia. Jak dowiodła autorka, nie ma sprzeczności w tej dychotomii, ponieważ poezja ta nie jest repetycją znanych nam wzorców, lecz ich współczesnym przetworzeniem – oryginalnym, spójnym i frapującym artystycznie.
(Z recenzji prof. dr hab. Jolanty Pasterskiej)

Praca wpisuje się w ten typ refleksji historycznoliterackiej, dla której ważne są zarówno poetyka w jej wariantach gatunkowych, stylistyka w przywołaniach i dialogach tematycznych, jak i uobecnianie się w poetyckim idiolekcie „miejsc teologicznych” jako przejawie sacrum. W tym znaczeniu tytuł książki Stefana Sawickiego Poetyka, interpretacja, sacrum doskonale oddaje kierunek rozmyślań autorki. Podejmując temat poezji ks. Wacława Oszajcy i kierując się również w stronę jego wyobraźni, w istocie rzeczy zapytała ona o podstawy twórczych roztrząsań, które zostały tak mocno sprzęgnięte z teologią.
(Z recenzji prof. dr. hab. Mariana Kisiela)

Książkę można nabyć na stronie Oficyny Wydawniczej IMPULS

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda