Home WiadomościZ kraju Kraków: flamenco u dominikanów

Kraków: flamenco u dominikanów

Redakcja

Zespół Zabytkowy Krakowskiej Szkoły Flamenco „Almoraima” wraca z wiosennym programem do klasztornego kapitularza dominikanów w Krakowie. Koncert „Feria de Abril” odbędzie się 15 maja.

Feria de Abril to andaluzyjski zwyczaj organizowany w stolicy regionu, Sewilli, już od 1864 roku. Zwyczajowo zaczyna się dwa tygodnie po Wielkanocy, w tym roku trwa więc od 1 do 7 maja. W czasie tego tygodnia zgromadzeni zakładają odświętne tradycyjne stroje, tańczą, śpiewają i piją wino. Zabawa trwa na ulicach, ale też w typowych dla tego czasu casetas – namiotach.

Nieodłączną częścią Feria de Abril są także walki byków, a wśród nich najsłynniejsza, Maestranza. Do Andaluzji ściąga wówczas bardzo wielu turystów, którzy tłumnie uczestniczą w obchodach.

By choć przez chwilę poczuć niezwykłą atmosferę Ferii, dominikanie w Krakowie zapraszają na spotkanie, podczas którego każdy będzie miał możliwość zaśpiewać i zatańczyć sevillanę – najbardziej popularny w tym czasie hiszpański taniec.

Spotkanie poprowadzi Zespół Zabytkowy „Almoraima”. Tworzą go osoby w różnym wieku, wykonujące różne zawody, które połączyła pasja do tańca i kultury Hiszpanii. Uczniowie, nauczyciele i sympatycy „Almoraimy” od lat związani są z Krakowską Szkołą Flamenco „Almoraima” i Krakowskim Forum Kultury. Dyrektorem i choreografem szkoły jest Małgorzata Drzał OPs, zaś gitarzystą – Grzegorz Guzik OPs.

W repertuarze zespołu znajdują się różne formy tańca flamenco, historycznego tańca hiszpańskiego oraz niektóre odmiany tańca orientalnego. „Feria de Abril” odbędzie się 15 maja o 16.00 w kapitularzu klasztoru krakowskich dominikanów. To jeden z punktów obchodów 800. rocznicy przybycia pierwszych dominikanów do Polski.

md / Kraków
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda