Home WiadomościZ kraju Kraków: Konferencja „TARGI DZIEDZICTWO”

Kraków: Konferencja „TARGI DZIEDZICTWO”

Redakcja

W pierwszej połowie października 2019 r. została zorganizowana po raz drugi konferencja „TARGI DZIEDZICTWO” w krakowskim Klasztorze Franciszkanów.

Organizatorzy, Klasztor Franciszkanów w Krakowie i Firma Mikro-Service z Raszyna, przygotowali dla uczestników panele wykładowe, związane z tematami archiwizacji, bibliotekoznawstwa, muzealnictwa, zabezpieczenia i konserwacji zbiorów. Istotnym tematem konferencji jak i wystawy targowej była digitalizacja, archiwizacja Internetu, przechowywanie i ochrona dóbr kultury narażonych na zniszczenie. 

Panele wykładowe prowadzili archiwiści, bibliotekarze, konserwatorzy papieru i skóry, specjaliści z ośrodków prowadzących zabezpieczenie cyfrowe zbiorów: Agnieszka Biernacka-Biesiada, dr Aneta Januszko-Szakiel,  inż. Krzysztof Buczek, dr Stanisław Skórka, dr Jacek Górski, st. bryg. dr inż. Robert Marcin Wolański, bryg. mgr inż. Jacek Smyczyński, bryg. mgr inż. Maciej Słodowski, Magdalena Wiercińska, Michał Murzyn, mgr Hubert Mazur, dr Józef Skrabski, dr Magdalena Niedźwiedzka, mgr Dorota Gębicka, mgr Aleksandra Chabiera, o. Łukasz Brachaczek OFMConv, Aleksandra Szalla-Kleemann, Alicja Łojko, Agata Michalska, dr Leszek Szafrański, dr Stanisław Dziedzic, Maciej Tarkowski.

Wykłady odbywały się równocześnie w dwóch panelach, prowadzonych przez o. Rafała Antoszczuka OFMConv i o Łukasza Brachaczka OFMConv, w których udział wzięło 36 prelegentów. Równolegle odbywały się w krużgankach klasztornych targi i wystawa sprzętu zabezpieczającego zbiory. Można było zobaczyć najnowocześniejsze skanery do digitalizacji obiektów, dyski do przechowywania danych, materiały pozwalające na najlepsze zabezpieczenie obiektów, profesjonalne narzędzia do konserwacji papieru, skóry i pergaminów. Wielu wystawców udostępniało nowe programy, systemy i zabezpieczenia elektroniczne pomagające w udostępnianiu jak i zabezpieczaniu bezcennego dziedzictwa. Nie zabrakło również propozycji dla zabezpieczenia przeciwwilgociowego obiektów, w których przechowywane są cenne zbiory.

Swoje technologie przedstawiły m.in. firmy: Mikrofilm-Service z Raszyna, SMA z Niemiec, Koncept-L S., NEC, Intel, Dell, BESKID PLUS z Cieszyna, New Amsterdam z Krakowa, KAZ z Chorwacji, CEIBA z Katowic, Lenovo, Teleaudyt z Krakowa.

W Targach wzięło udział 26 wystawców z Polski, Niemiec i Chorwacji. W konferencji „TARGI DZIEDZICTWO” udział wzięło około 450 osób. 

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda