Kraków: Śpiewają od 90 lat

90 lat temu przy klasztorze franciszkanów w Krakowie założony został Chór Cecyliański. W niedzielę 13 października zespół obchodził będzie jubileusz swojej działalności.

W południe chórzyści spotkają się na mszy św. w intencji żyjących i zmarłych członków Chóru. Modlić się będą także za swojego założyciela o. Bernardino Rizziego, włoskiego franciszkanina, który zmarł 45 lat temu.

Po uroczystej Eucharystii w kaplicy św. Eligiusza (wejście z krużganków świątyni) zostanie otwarta wystawa pamiątek związanych z chórem i jego założycielem. Ekspozycję będzie można oglądać codziennie, do 19 października w godz. od 10.00 do 17.00.

W niedzielę 20 października o godz.18.00 chórzyści dadzą koncert jubileuszowy w Auli bł. Jakuba (wejście od strony plant).

Chór Cecyliański został założony w roku 1923, to jednak pierwsze publiczne występy dał w październiku 1925 roku. Założyciel chóru o. dr Bernardino Rizzi OFMConv skomponował około 450 utworów o tematyce sakralnej i świeckiej, w tym około 100 kompozycji powstało podczas jego pobytu w Polsce.

Chór należy do Polskiego Związków Chórów i Orkiestr. Od początku swego istnienia śpiewa podczas uroczystości kościelnych i patriotycznych. Od 1997 roku bierze także udział w Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Myślenicach.

Próby odbywają się trzy razy w tygodniu. Do zespołu przyjmowani są mężczyźni w wieku od 15 do 70 lat, posiadający dobry słuch.

Na przestrzeni lat chór trzymał wiele nagród i wyróżnień.

W poczuciu wielkiej wdzięczności za posługę i śpiew w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, za uświetnianie uroczystości religijnych i promowanie muzyki kościelnej, za dar serca, pracy i czasu poświęconego zakonowi franciszkanów Chór Cecyliański w roku 2009 został wpisany do Księgi Dobrodziejów Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię i otrzymał z rąk prowincjała o. Jarosława Zachariasza nagrodę – statuetkę św. Franciszka z Asyżu.

jms

Za: www.franciszkanie.pl