Home WiadomościZ kraju Kraków. Spotkanie dziennikarzy z o. Stanisławem Olbrychtem

Kraków. Spotkanie dziennikarzy z o. Stanisławem Olbrychtem

Redakcja

6 czerwca 2019 r., w przeddzień liturgicznego wspomnienia bł. Męczenników z Pariacoto, w kaplicy Męki Pańskiej w Bazylice św. Franciszka w Krakowie, odbyło się spotkanie o. Stanisława Olbrychta, misjonarza z Pariacoto z dziennikarzami.

O. Stanisław Olbrycht jest misjonarzem od ponad 40 lat. Na początku swojej misyjnej drogi pracował w Boliwii, a następnie w Peru, w Pariacoto, dokąd wyjechał niedługo po śmierci bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka, w 1993 r. Bezpośrednio po męczeństwie Ojców, z powodu panującego zagrożenia ze strony Senderystów, w Pariacoto nie było na stałe żadnego kapłana. Pierwszym franciszkaninem, który podjął pracę w niespokojnym nadal czasie w Pariacoto był właśnie o. Stanisław.

Misjonarz opowiedział o swoim przyjeździe i podjęciu misji w andyjskim miasteczku. Odniósł się także do wydarzeń z pogrzebu błogosławionych z Pariacoto, w którym o. Stanisław, jako nieliczny z franciszkanów, miał możliwość uczestniczyć. Misjonarz podał również nieznany dotąd fakt, że podczas uroczystości pogrzebowych, przy jednym z mężczyzn tam zgromadzonych, znaleziono materiały wybuchowe, które miał zamiar zdetonować w kościele parafialnym.

Dziennikarze zadali misjonarzowi wiele pytań – począwszy od tych o obecny stan misji w Pariacoto, poprzez temat rozwoju kultu błogosławionych Męczenników w miejscowości, gdzie zginęli, aż po osobiste pytania, kim dla o. Stanisława są bł. Zbigniew i bł. Michał. W wyczerpujących odpowiedziach misjonarza, wybrzmiały także zasady, ktorymi o. Stanisław kieruje się przeżywając swoje powołanie, a także wyjaśniające jego podjęcie misji w Pariacoto po tragicznych wydarzeniach z 9 sierpnia 1991 r. “Iść tam, gdzie nikt nie chce iść. Wybierać to, co trudne, ale Panu Bogu miłe” – podkreślił w wypowiedzi misjonarz.

Spotkanie dziennikarzy z jednym ze świadków życia lub pracy misyjnej w Pariacoto w przeddzień liturgicznego wspomnienia błogosławionych misjonarzy-męczenników staje się powoli tradycją. Rok temu, 6 czerwca 2018 r. miało miejsce spotkanie z s. Bertą Hernandez,która towarzyszyła Błogosławionym w ich ostatnich chwilach.

Zapraszamy na Mszę Świętą z homilią o błogosławionych Męczennikach z Pariacoto i uczczeniem relikwii bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, która odbędzie się jutro, 7 czerwca o godzinie 19:00 w Bazylice św. Franciszka w Krakowie.

Po Mszy Świętej w Auli bł. Jakuba Strzemię będzie miało miejsce kolejne spotkanie z o. Stanisławem Olbrychtem OFMConv.

Zapraszamy!

Agnieszka Kozłowska

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda