Home WiadomościZ kraju Kraków: Spotkanie ekonomów domów sercańskich

Kraków: Spotkanie ekonomów domów sercańskich

Redakcja

sercanie.plEkonomowie domów sercańskich spotkali się 8 września br. na swym dorocznym zjeździe w Krakowie. W tym roku miał on charakter szkoleniowy i ćwiczebny.

Uczestnicy zjazdu mieli okazję do zapoznania się z podstawowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa pożarowego i ochrony przeciwpożarowej. Prezentowali je przedstawiciele krakowskiej Firmy SUPOBER Bernarda Pieroga, która zajmuje się m.in. kompleksowym doradztwem i szkoleniem w tym zakresie.

– Prowadziliśmy już niejedno szkolenie w różnych domach zakonnych, klasztorach i parafiach, gdzie są często zabytkowe obiekty. I często słyszymy, że Opatrzność jakoś czuwa. Tymczasem pożary nie omijają kościoły i zazwyczaj są ciężkie do ugaszenia, jak choćby ogromny pożar w 2011 roku w klasztorze franciszkanów w Alwerni. A kłopoty pojawiają się także po tragedii, gdy wcześniej nie przestrzegane były wymagania techniczno-budowlane i przeciwpożarowe – powiedział mgr inż. Mateusz Gorzkowicz. Prelegent przybliżył słuchaczom najważniejsze przepisy zawarte w „Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego” – dokumencie mówiącym o obowiązkach właścicieli-zarządców obiektów w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

– To zasadniczy dokument, który winien właściwie być w każdym domu zakonnym. Przy czym powinien być dostosowany do danego obiektu i zawierać szczegółowe informacje o konkretnym budynku, plan sytuacyjny z zaznaczeniem dróg dojazdu, ewakuacji, miejsca położenia hydrantów, gaśnic i wiele innych rzeczy dotyczących bezpieczeństwa – podkreślił mgr inż. Gorzkiewicz, prezentując także rożne rodzaje i zalety dostępnych w sprzedaży gaśnic.

Ekonomowie mogli zapoznać się z nimi podczas praktycznych zajęć. Każdy bowiem w ramach szkolenia musiał zaznajomić się z obsługą różnych gaśnic. Na koniec wszyscy otrzymali z rąk szefa firmy Bernarda Pieroga zaświadczenie ukończenia szkolenia.

Tematem drugiej części spotkania ekonomów była sprawa szukania oszczędności w mediach energetycznych. To zagadnienie omówili reprezentanci Firmy INNPACT z Wrocławia, zajmującej się m.in. doradztwem co do optymalizacji kosztów energii elektrycznej.

– Jako firma negocjująca z dostawcami energii nasz cel jest jeden: stajemy po stronie klienta dla którego negocjujemy jak najlepsze warunki, by koszty energii były dla odbiorcy indywidualnego czy jakiegoś domu zakonnego najbardziej korzystne z możliwych – podkreślił prezes firmy Bogdan Klata. W swym wystąpieniu przedstawił już zrealizowane projekty oszczędności energii w różnych zgromadzeniach zakonnych i klasztorach, mówił o prawnych warunkach sprzedaży energii, procesie wyboru sprzedawcy i optymalizacji kosztów usług dystrybucji oraz o grupowych zakupach energii. O zaletach płynących z tego rodzaju przedsięwzięcia mówił również Maciej Borecki, odpowiedzialny za kontakty z podmiotami kościelnymi.

Oprócz szkolenia i słuchania zaproszonych gości, ekonomowie mieli też czas na wspólną modlitwę w kaplicy Domus Mater. Mszy św. przewodniczył ekonom prowincjalny ks. Marek Romańczyk SCJ, a kazanie wygłosił ks. Zdzisław Pławecki SCJ, ekonom w Pliszczynie. Ekonom prowincjalny zapoznał też zebranych z najnowszymi przepisami dotyczącymi opłat za korzystanie ze środowiska przez podmioty nie prowadzące działalności gospodarczej i obowiązku rocznego sprawozdania składanego w Urzędzie Marszałkowskim. Omówił także aktualne sprawy związane z posługą ekonomów w placówkach.

Ks. Andrzej Sawulski SCJ

Więcej (zdjęcia) na: www.sercanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda