Home WiadomościZe Świata Salwatorianie – Campeche: Fiesta na końcu świata

Salwatorianie – Campeche: Fiesta na końcu świata

Redakcja

sds.plDuch Święty nie ma żadnych granic. Nie stanowi to dla Niego problemu jeżeli chce działać w odległym zakątku ziemi (10 873 km od Gurtweil), w obcym języku i do tego w zupełnie innej kulturze. Duch Boży natchnął salwatoriańską ideą Ojca Franciszka Jordana. Ta okazała się uniwersalna i zrozumiała dla wszystkich. Dotarła aż na koniec świata.

Bardzo radośnie obchodzono w Campeche święto Narodzenia NMP i 97 rocznicę narodzin dla Nieba założyciela Towarzystwa Boskiego Zbawiciela (salwatorianie). Główne ceremonie rozpoczęły się od Mszy Świętej o godzinie 19:00. Pomimo dnia roboczego kościół wypełniony był niemalże w 80 %.

Większość osób ubrana w charakterystyczne kolorowe koszulki, zaznaczała przynależność do grup parafialnych. Zespół muzyczny, złożony z kilkunastu osób, jeszcze bardziej podkreślił radosny klimat święta. Podobnie bogata była liturgia Słowa, przygotowana przez grupę charyzmatyczną, z kazaniem ks. Andrzeja Kusiaka SDS, który przybliżył osobę Ojca Założyciela.

Parafianie, w uroczystej procesji z darami, przynieśli do ołtarza m.in. dziennik duchowy o. Jordana, obraz, świecę, wyhaftowane salwatoriańskie logo, krzew i paramenty liturgiczne. „Polskim akcentem” była procesja z relikwiami św. Jana Pawła II, który jest w Meksyku bardzo czczony.

Część druga fiesty toczyła się już na placu przykościelnym. Krótki wykład o o. Jordanie, połączony z prezentacją, wygłosił ks. Jakub Trzópek SDS, a następnie grupa świeckich salwatorianów przeprowadziła quiz z nagrodami. Księża salwatorianie z zaskoczeniem i podziwem słuchali poprawnych odpowiedzi, padających z ust nie-salwatorianów, jak choćby tej, która dotyczyła trzech dróg duchowości o. Franciszka. W trakcie spotkania grupa świeckich salwatorianów serwowała ciepły posiłek i napoje.

Choć czasem w życiu świeckim i zakonnym są momenty trudniejsze, to słowa o. Jordana, które głośno podczas Eucharystii chóralnie wyrecytowali parafianie, budzą wielką nadzieję i pocieszenie: „Las grandes obras crecen a la Sombra de la Cruz” czyli „Wielkie rzeczy dojrzewają w cieniu Krzyża”.

Więcej (zdjęcia) na: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda