Kraków: Spotkanie formacyjne salezjanów koadiutorów

Po raz kolejny salezjanie koadiutorzy spotkali się w jednym miejscu, by wspólnie pogłębiać więzi braterskie oraz poznawać i umacniać się w powołaniu „świeckiego“ salezjanina. Tym razem spotkanie odbyło się w Krakowie, w dniach od 26 lutego do 1 marca, w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego.

Organizacją zjazdu formacyjnego zajęli się gospodarze miejsca – pan Zdzisław Brzęk SDB oraz pan Sebastian Wiśniewski SDB, zaś opiekę duchową sprawował ks. Zenon Klawikowski z Ośrodka Duchowości Salezjańskiej w Lądzie nad Wartą.

Program dnia spotkania formacyjnego był podzielony na dwie części: formacyjno-duchową oraz kulturalną. Współbracia salezjanie wysłuchali konferencji zatytułowanej „Wiem, komu uwierzyłem”, którą wygłosił ks. dr Zenon Klawikowski SDB oraz drugiej konferencji autorstwa pana dr Zdzisława Brzęka SDB: „Salezjanin koadiutor w świetle ostatnich dokumentów Kapituł Generalnych i Rady Generalnej”. Każdy z uczestników spotkania otrzymał ciekawe opracowanie pana Zdzisława Brzęka zatytułowane „Salezjanin w cywilu czyli… Rzecz o salezjaninie koadiutorze”, które dotyczy specyfiki powołania salezjanina koadiutora. Celem tej publikacji jest lepsze zrozumienie i promocja idei ks. Bosko w zakresie tej, komplementarnej wobec kapłaństwa, formy powołania salezjańskiego.

Część kulturalna programu dnia objęła takie inicjatywy jak: uczestnictwo w modlitwie Koronki do Miłosierdzia Bożego w sanktuarium na Łagiewnikach, zwiedzenie Centrum Jana Pawła II oraz podróż do miasta rodzinnego polskiego papieża – Wadowic. Nie zabrakło również okazji do obejrzenia zabytków Krakowa, takich jak: Zamek na Wawelu czy Kościół Mariacki.

Spotkanie dostarczyło wielu momentów, w którym współbracia koadiutorzy mogli podzielić się własnymi doświadczeniami dotychczasowej posługi. Radość i entuzjazm na ich twarzach wyraźnie pokazała, że takie przedsięwzięcia są bardzo dobre i potrzebne.

ko. Sebastian Andrzejewski SDB
Źródło: sdb.org.pl

Za: www.salezjanie.pl