Werbiści: Skupienie dla animatorów i dobrodziejów

Tegoroczne weekendowe skupienie dla Animatorów i Dobrodziejów Dzieła Misyjnego z Rodziny Arnoldowej odbyło się w Misyjnym Seminarium Księży Werbistów w Pieniężnie w dniach od 1 do 3 marca.

Wzięło w nim udział 48 uczestników z różnych stron Polski. Przyjaciele misji przyjechali z Bartoszyc, Dobrego Miasta, Gdańska, Gdyni, Giedajd, Inowrocławia, Jankowa, Kalisza, Kartuz, Kielc, Koluszek, Nowego Miasta Lubawskiego, Olsztyna, Piotrkowa Trybunalskiego, Rogowa, Tuszyna i z Warszawy.

Organizatorem i prowadzącym skupienie był dyrektor Referatu Misyjnego o. Wiesław Dudar SVD. W różne prace zaangażowani byli pracownicy Referatu Misyjnego, w tym również siostry Danuta Piasecka oraz Hiacynta Lorenc ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego (SSpS).

Msze święte odprawiane przez ojców: Janusz Brzozowskiego, Waldemara Kusa i Wiesława Dudara, jutrznie i nieszpory odmawiane ze wspólnotą Domu św. Wojciecha, nabożeństwo Drogi Krzyżowej, Gorzkie Żale, Różaniec w intencji powołań, Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz modlitwy prywatne uczestnikówto to stanowiły filary spotkania.

Bogaty program przybliżał i na nowo budził, być może już ukołysane przez własne troski, odległe sprawy naszych braci z innych krajów i kontynentów. Dzięki projekcji filmów misyjnych – „Słowo rodzące owoce”, „Ache znaczy człowiek”, „Pozłacany chleb… Malgaskie Eldorado” oraz spotkaniom z misjonarzami – o. Januszem Brzozowskim, o. Jackiem Janem Pawlikiem i o. Ludwikiem Fąsem – można było przenieść się na chwilę daleko poza własny dom i rodzinę, by popatrzeć jak żyją inni, posłuchać z jamimi borykają się problemami, przyjrzeć się przeżywanej przez nich wierze i tym samym umocnić swoją wiarę.

Spotkanie z przedstawicielami Fundacji Dzieci Afryki, Krzysztofem Bucholskim, Robertem Nogą, Katarzyną Wołk i Anną Goworowską, pomocnikami polskich misjonarzy na rzecz ubogich mieszkańców Czarnego Lądu, pokazało szerokie możliwości niesienia konkretnej pomocy potrzebującym. Goście opowiadali między innymi o podnoszeniu jakości edukacji w Afryce. Pokaz multimedialny był plastycznym odtworzeniem afrykańskiej rzeczywistości uchwyconej przez kadr aparatu fotograficznego.

Dobrodzieje misji spotkali się też z klerykami misyjnego seminarium. Dzięki seminarzystom dane im było przeżyć ciekawe i wzruszające chwile. Wirtualnie odwiedzili chrześcijan w Chinach oraz wierzących Indian w Paragwaju.

Wycieczka po Muzeum Misyjno–Etnograficznym dała zwiedzającym możliwość „dotknięcia” przedmiotów, którymi się posługują ludzie w codziennych pracach i chwilach odpoczynku; w chwilach prowadzonych walk i zwracania myśli ku Istocie Boskiej; w chwilach, gdy zaczyna się życie i gdy się ono kończy. Poza tym można było oglądać instrumenty muzyczne, uroczyste stroje i ozdoby, naczynia używane w kuchni, rzeźby i eksponaty przyrodnicze oraz fotografie ukazujące miasto Pieniężno.

Co stąd zabiorą Przyjaciele Misji? Niewątpliwie moc przeżyć oraz słodki miód, dar pracowitych pszczół z pasiek rozstawionych na pięknej, Świętej Warmii. Dziękujemy im za spotkanie, a miód niech będzie symbolem pełnionego dobra, które niech Ich życiu nadaje słodki posmak nieba.

s. Hiacynta Lorenc SSpS

Za: www.werbisci.pl