Home WiadomościZ kraju Kraków: Wigilia dla ubogich i bezdomnych

Kraków: Wigilia dla ubogich i bezdomnych

Redakcja

Kard. Dziwisz do ubogich i bezdomnych: „Najbardziej czuję obecność Chrystusa, będąc tutaj z wami”

Jak co roku w krużgankach klasztoru franciszkanów w Krakowie odbyła się wieczerza wigilijna dla bezdomnych, samotnych i ubogich. Z ponad tysiącem osób opłatkiem połamali się kard. Stanisław Dziwisz, prowincjał franciszkanów o. Jarosław Zachariasz OFMConv i wojewoda małopolski Jerzy Miller.

Metropolita krakowski przyznał się, że tego dnia był już na kilku spotkaniach i łamał się opłatkiem z wieloma osobami, ale to spotkanie z ubogimi jest dla niego najważniejsze i dopiero pośród tych ludzi „najbardziej poczuł obecność Chrystusa”.

Życzył zgromadzonym na krużgankach, aby te święta były dla nich spokojne, aby ulżyły im trochę w ich troskach, trudnościach, w cierpieniu.

Kard. Dziwisz zapewnił, że będzie wszystko robił, aby ci, którzy na co dzień nie mają domu, w Kościele czuli się kochani i bezpieczni.

Życzenia ubogim i samotnym złożył też przełożony franciszkanów. O. Jarosław Zachariasz życzył im wszelkiego dobra, i aby się czuli tak, jak powinien się czuć człowiek na Święta: „dobrze przyjęty, blisko Boga i blisko drugiego człowieka”.

Wojewoda małopolski Jerzy Miller publicznie wyraził wdzięczność Zakonowi za to, że przyjął u siebie wszystkich, którzy z różnych powodów w dniu dzisiejszym nie mają swoich wigilii. „Dziękuję, bardzo dziękuję za to miejsce, za to ciepło” – zakończył.

Na koniec kardynał zaprosił wszystkich na pasterkę. „Trzeba przyjść na wieczerzę do franciszkanów, ale najważniejsze jest spotkanie z Chrystusem w czasie Eucharystii, podczas Pasterki” – przypomniał.

W rozmowie z dziennikarzami ekonom klasztoru franciszkanów przy pl. Wszystkich Świętych 5 w Krakowie o. Jacek Wójtowicz OFMConv powiedział, że zakon współorganizując wieczerzę dla ubogich, samotnych i bezdomnych chce w ten sposób „realizować pierwsze i najważniejsze przykazanie – Przykazanie Miłości”.

Wieczerzę wigilijną zorganizowali wspólnie Caritas Archidiecezji Krakowskiej i Ojcowie Franciszkanie przy udziale Urzędu Wojewódzkiego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Kuchni Brata Alberta i Przytuliska dla Bezdomnych Mężczyzn.

Ogromnej pomocy udzielili ponadto klerycy z seminariów franciszkanów i krakowskiej archidiecezji, harcerze, Siostry Albertynki, Maltańska Służba Medyczna oraz wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas.

Pierwszą wigilię dla bezdomnych Caritas zorganizowała 24 grudnia 1991 roku na Dworcu PKP. Odbywały się tam one do roku do 1997 i brało w nich udział około 300 osób. W 1998 roku zmieniono miejsce wieczerzy, przenosząc je na krużganki klasztoru franciszkanów przy pl. Wszystkich Świętych. Dziś, rokrocznie w „Wigilii Caritas ze św. Franciszkiem” bierze udział ponad tysiąc osób. Dodatkowo na Święta każdy z jej uczestników otrzymuje paczkę żywnościową.

jms

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda