Kraków: z Hagiografem przez ręce Maryi

Św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Urszula Ledóchowska, bł. Jerzy Popiełuszko, bł. Jan Paweł II, Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński i Służebnica Boża Stanisława Leszczyńska byli bohaterami czwartkowego wieczoru hagiograficznego u franciszkanów w Krakowie, zatytułowanego „Przez ręce Maryi”.

Fragmenty ich życiorysów i tekstów własnych czytali artyści Teatru Hagiograf im. Św. Teresy z Lisieux: Halina Zaczek, Jadwiga Lesiak, Edyta Kościelniak, Jacek Lecznar, Tadeusz Łomnicki oraz Izabela Drobotowicz-Orkisz.

„Szukałam nici łączącej te postaci. Uznałam, że jest nią Maryja. Dodatkowo, niedawno obchodziliśmy uroczystość Niepokalanej. Jest to dla mnie niezwykle ważny dzień w roku. I bardzo mi się kojarzy z tym miejscem” – wyznała nam dyrektorka Teatru Hagiograf Izabela Drobotowicz-Orkisz.

Jacek Lecznar odczytał list św. Maksymiliana, który zdaniem Drobotowicz-Orkisz jest jednym z najpiękniejszych hymnów na cześć Matki.

Bogusława Hubisz-Sielska podczas spotkanie wykonała na altówce kilka utworów kompozytorki i poetki Rachel Knobler, m.in. psalmy i elegię.

Wieczór hagiograficzny zakończył się wspólną aklamacją modlitwy bł. Jana Pawła II „Ave Maria” w wykonaniu wszystkich aktorów.

Patronat honorowy nad spektaklem objął Kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Spektakle z cyklu „Oblicza imion” wystawiane są przez Teatr Hagiograf u franciszkanów w Krakowie w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18.00.

Najbliższy przewidziany jest 10 stycznia 2013 r. i poświęcony będzie św. Teresie z Lisieux i jej błogosławionym rodzicom – Zelii i Ludwikowi.

Teatr założyła Izabela Drobotowicz-Orkisz, zapraszając do współpracy Jacka Lecznara. Oboje są absolwentami krakowskiej PWST, doświadczonymi aktorami. Mają w dorobku również prace reżyserskie i filmowe oraz znaczące nagrody.

Z teatrem współpracuje obecnie wielu krakowskich aktorów, muzyków, plastyków oraz naukowców. Założycielka jest autorką i realizatorką wielu projektów propagujących przesłanie i nauczanie Ojca Świętego.

jms

Więcej informacji: http://hagiograf.pl/

Za: www.franciszkanie.pl.