Home WiadomościZ kraju Krakowscy dominikanie działają mimo pandemii

Krakowscy dominikanie działają mimo pandemii

Redakcja

Choć możliwość realizacji obowiązków duszpasterskich, z uwagi na konieczność pozostawania w domach z powodu epidemii koronawirusa, jest niewielka, krakowscy dominikanie nie poddają się. Chcą służyć wiernym katechezami i rozmowami przez telefon.

Pierwszą ich inicjatywą jest uruchomienie telefonu duszpasterskiego. Bracia pełnią dyżur telefoniczny i są gotowi do rozmowy z każdym, kto w tym trudnym czasie potrzebuje duchowego wsparcia.

Zainteresowani mogą dzwonić pod numer 12 362 69 29. Dominikanie dyżurują codziennie w godzinach 10:00-12:00 oraz 15:00-21:00.

„W sytuacji pandemii, wobec zachęt do pozostawania w naszych domach, bezpośredni kontakt duszpasterski stał się utrudniony, a niekiedy wręcz niemożliwy. Osoby potrzebujące rozmowy z duszpasterzem zachęcamy do kontaktu telefonicznego” – namawiają do korzystania z akcji zakonnicy na swojej stronie internetowej.

Oprócz telefonicznej pomocy duchowej, krakowskie zgromadzenie chce odpowiedzieć także na wiele pytań związanych z pandemią, które rodzą się w sercu wierzących. Dlatego przygotowało cykl odpowiednich katechez, które są dodawane w poniedziałki, środy i soboty na kanale YouTube „Dominikanie Kraków”.

„Poruszamy w nich tematy dotyczące sakramentów, modlitwy oraz fundamentalnych pytań o wiarę w godzinie próby. Mierzymy się też z tematyką psychologiczną: jak sobie radzić z trudnymi emocjami, jak się odnaleźć w samotności, czy i jak powinniśmy przygotować się na śmierć: swoją i bliskich” – wyjaśniają zakonnicy.

W pierwszym odcinku o. Dominik Jurczak OP, wykładowca Papieskiego Instytutu Liturgicznego Anselmianum w Rzymie, podpowiadał jak dobrze uczestniczyć w transmisji Mszy św. W kolejnym o. Tomasz Franc OP, psycholog i psychoterapeuta, pomógł zmierzyć się z samotnością w czasie kwarantanny.

Trzecie nagranie było poświęcone spowiedzi. – Sensem tego sakramentu nie jest tylko wyznanie grzechów czy wypełnienie pokuty, choć to istotne elementy. Jego sensem jest miłosierny Bóg, który odpuszcza człowiekowi grzechy (…) w tej sytuacji nadzwyczajnej ważne jest to, że jesteśmy zobowiązani do wyznania grzechów ciężkich, jeśli ich nie mamy, zostawmy miejsce dla innych (…) i co istotne czas spowiedzi wielkanocnej nie trwa tylko do Świąt Wielkanocnych, ale do Niedzieli Trójcy Świętej, która wypada w tym roku 7 czerwca – mówił między innymi o. Jurczak.

Więcej informacji o akcjach duszpasterskich dominikanów z Krakowa znajduje się na stronie www.krakow.dominikanie.pl

Za: www.franciszkanska3.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda