Home WiadomościZ kraju Ks. Pater SDB z Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Pater SDB z Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Redakcja

Jedna z zacniejszych postaci przemyskiego duchowieństwa i charyzmatyczny salezjanin, ks. Tadeusz Pater, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. To drugie pod względem starszeństwa państwowe odznaczenie cywilne w Polsce (po Orderze Orła Białego) zostało ustanowione przez Sejm RP w 1921 r. i jest przyznawane za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu. W przypadku zasłużonego kapelana Kresowian, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski został nadany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Oficjalne wręczenie orderu miało miejsce 13 lutego w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Ks. Pater odebrał go z rąk wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, która podkreśliła: „Odznaczono ks. Tadeusza za wybitne zasługi w kultywowaniu i upowszechnianiu historii Polaków na Kresach Wschodnich”.

Ks. Tadeusz Pater urodził się w Rumnie w województwie lwowskim w 1933 r., gdzie spędził dzieciństwo. Jako jedenastoletnie dziecko był świadkiem ogromnej tragedii, kiedy w nocy z 2 na 3 czerwca 1944 r. ukraińscy nacjonaliści z OUN-UPA zamordowali kilkudziesięciu mieszkających tam Polaków. Poczucie obowiązku wobec tych ofiar mobilizowało go do podejmowania wielu znaczących inicjatyw, mających na celu ocalenie od zapomnienia tej strasznej tragedii.

Od wielu lat ks. Pater aktywnie wspiera i uczestniczy w Światowych Zjazdach Kresowian na Jasnej Górze, a także w pielgrzymkach do miejsc pamięci narodowej, organizowanych przez przemyskie Rodziny Kresowe i Klub Inteligencji Katolickiej w Przemyślu, któremu szefuje Stanisław Szarzyński. Utrzymuje kontakty z osobami pochodzącymi z Rumna, a rozproszonymi po 1945 r. po całej Polsce. Zaowocowały one m.in. zebraniem wielu cennych relacji, dokumentów, pamiątek czy innych przedmiotów, które zostały zdeponowane w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

W 1994 r. ks. Pater był inicjatorem i organizatorem uczczenia 50. rocznicy mordu na polskich mieszkańcach Rumna. Efektem jego starań było zorganizowanie 17 września 1994 r. uroczystego upamiętnienia ofiar zbrodni w tej miejscowości, połączonego z poświęceniem krzyża i tablicy na mogile pomordowanych Polaków. Jest też redaktorem dwóch tomów wspomnień zatytułowanych „Oczyma i sercem. Wieś Rumno w latach 1939- 1945”. Inną publikacją ks. Patera jest książka „Rumno w województwie lwowskim. Księga rodzin polskich w latach 1910-1945”. Na jej przygotowanie poświęcił aż 11 lat.

Mariusz Godos

Tekst na podstawie artykułu z papierowej wersji „Życia Podkarpackiego”

Za: www.sdb.org.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda