Home WiadomościZ kraju Ks . Paweł Smolikowski CR: życie dla Boga, Kościoła i społeczeństwa

Ks . Paweł Smolikowski CR: życie dla Boga, Kościoła i społeczeństwa

Redakcja

W Krakowie w dniu 21 lutego odbyło się sympozjum naukowe poświęcone kandydatowi na ołtarze Czcigodnemu Słudze Bożemu Ojcu Pawłowi Smolikowskiemu CR. W spotkaniu wzieli udzial przełożeni i proboszczowie polskiej prowincji, siostry zmartwychwstanki, które przyjechały z Poznania, Kęt. Do Krakowa dotarły również delegacje z Sulislawic, bracia zewnętrzni z Kościerzyny, Warszawy, Krakowa, Bytomia. Słowo wprowadzające wygłosił prowincjał o. Krzysztof Swół CR. W imieniu o. Generała, o. Jacek Praski CR radny generalny odczytal list przełożonego generalnego. Organizatorami spotkania byli: Uniwersytet Papieski Jana Pawła 2 w Krakowie, oraz Zgromadzenie Zmartwychwstanców. Ważnym momentem było wystąpienie postulatora generalnego o. Andrzeja Gieniusza CR, profesora Uniwersytetu Urbaniańskiego w Rzymie. Przedstawił on historię procesu Sługi Bożego Ojca Smolikowskiego. Przypomniał o kulcie, który był bardzo żywy bezpośrednio po śmierci. W momencie rozpoczęcia procesu żyło jeszcze ok. 50 świadków znających go osobiście. Przez kolejne lata po zakończeniu etapu diecezjalnego, gdy wszystkie dokumenty trafiły do Rzymu rozpoczęło się czekanie na cud za wstawiennictwem kandydata na ołtarze. Teczki leżały w archiwach watykańskich, przypadkowo trafiły w ręce kardynałów, którzy przejrzeli dokumenty i zalecili uwzględnienie w dokumentacji materiałów z niedostepnego wcześniej archiwum lwowskiego. Kardynał Burke ustanowiony przez Stolicę Apostolską relatorem procesu, powiedział, że dawno żadna postać nie poruszyła go tak mocno jak o. Paweł Smolikowski CR.

Jeśli chodzi o cuda za przyczyną Smolikowskiego. Jest kilka świadectw. Są znane dwa przypadki niestety, albo osoby które je doświadczyły “zagubiły” się w swoim życiu, albo nie żyją lekarze i brak jest dokumentacji medycznej. Zatem jak zaznaczył postulator generalny trzeba nam cudu, który potwierdzi świętość zmartwychwstańca.

Kolejne wykłady dotyczyły obrazu bułgarów, na podstawie pism o. Pawła, roli publikowania pism w formacji człowieka. O. Dr Wojciech Mleczko CR w referacie – Jak komunikować duchowość? Przykład ks. Pawła Smolikowskiego CR, przypomniał niezwykłą pokorę o. Pawła, dystans do siebie, bliskość wobec drugiego człowieka. Tutaj warto wspomnieć przyjaźń z księciem Adamem Sapiehą, czy abp Teodorowiczem. Książę krakowski jako pierwszy po pogrzebie powiedział, że śmiało możemy się modlić do Boga za jego przyczyną, ponieważ Bóg z pewnością przyjął go do siebie i jest już świętym. Wyklady wyglosili również: Dr hab. Lilia Moroz-Grzelak, prof. IS PAN – Bułgarzy w pismach ks. Pawła Smolikowskiego CR w świetle idei „zjednania Kościołowi Słowiańszczyzny”, Dr hab. Włodzimierz Osadczy, prof. KUL – Patriota ludu pobratymczego. Sługi Bożego ks. Pawła Smolikowskiego CR misja wśród Rusinów, Ks. prof. dr hab. Wojciech Misztal, Katedra Duchowości Mediów i Relacji Społecznych Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie – Pisać i publikować, żeby człowiek stał się lepszym, Ks. dr hab. Robert Nęcek, Katedra Edukacji Medialnej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie – Obraz wielkości i małości Polaków w przekazie “Rekolekcji czyli ćwiczeń duchownych” ks. Pawła Smolikowskiego CR, Ks. dr Damian Korcz CR, Mentorella, Włochy – Owocna współpraca z łaską Bożą według pism ks. Pawła Smolikowskiego CR, Ks. dr Andrzej Sosnowski CR Wydział Prawa Kanonicznego, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie – Prawna możliwość zmiany obrządku na przykładzie Sługi Bożego ks. Pawła Smolikowskiego CR.

O godz 16 sympozjum zakończyło się uroczystą Mszą Świętą, której przewodniczył bp. Jan Szkodoń. Niestety nie mógł w uroczystościach wziąć udziału ks. Abp Marek Jędraszewski, który wcześniej deklarował swoją obecność i chciał wygłosić okolicznościową homilię. Słowo Boże do zebranych przy kościele Zmartwychwstania Pańskiego na ul. Łobzowskiej 10 w Krakowie wygłosił ks. dr Kazimierz Wójtowicz dyrektor wydawnictwa ALLELUJA. w homilii dokonał porównania o. Pawła z biblijnym Jonaszem. Po modlitwie przy grobie, który znajduje się w kruchcie kościoła odbyła dla wszystkich kolacja w holu klasztoru.

Zachęcamy wszystkich do modlitwy za przyczyną o. Pawła, a o doświadczonych łaskach prosimy informować: Postulator Generalny ks. prof. Andrzej M. Gieniusz CR Via San Sebastianello 11, 0187 Roma, Italia; e-mail: [email protected], Wicepostulatorzy: ks. dr Kazimierz Wójtowicz CR, ks. dr Artur Kardaś CR ul. ks. S. Pawlickiego 1, 30-320 Kraków, e-mail: [email protected]; [email protected]

O. Tomasz M. Koperek CR

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda