Home WiadomościZ kraju Ksiądz Milton Zonta SDS wybrany przez XVIII Kapitułę Generalną nowym Przełożonym Generalnym Towarzystwa Boskiego Zbawiciela

Ksiądz Milton Zonta SDS wybrany przez XVIII Kapitułę Generalną nowym Przełożonym Generalnym Towarzystwa Boskiego Zbawiciela

Redakcja

“Kapituła generalna jest szczególną okazją dla Towarzystwa, aby pod natchnieniem Ducha Świętego przebadało swoje życie apostolskie i zakonne. Kapituła dokonuje przebadania stanu Towarzystwa i wskazuje kierunki jego życia i posługi w Kościele. Pomaga również wprowadzać ducha jedności w całym Towarzystwie. Wszystkie jej obrady prowadzone są w atmosferze modlitwy i rozwagi. Do kapituły przygotowujemy się, wybieramy sumiennie delegatów i wspieramy ją naszymi modlitwami.”

Konstytucje Towarzystwa Boskiego Zbawiciela – 709

“Kapituła generalna zwyczajna wybiera przełożonego generalnego i jego konsultorów na sześć lat i troszczy się o wybór urzędników generalatu, zgodnie z postanowieniami dyrektorium generalnego. (…) Wydaje też zarządzenia i wskazania, które mają na celu wzrost i ogólne dobro Towarzystwa.”

Konstytucje Towarzystwa Boskiego Zbawiciela – 709


Relacja z 16 października

Relację z dnia dzisiejszego rozpoczniemy nieco nietypowo. Nawiązując do dnia wczorajszego bogatego w wydarzenia związane z procesem wyborczym poniżej znajdziecie oświadczenie Przełożonego Generalnego ks. Andrzeja Urbańskiego. Na sesji poświęconej procedurze wyborczej oświadczył: “W modlitwie rozważyłem rezultaty pierwszego sondażu i zapytałem się, co uczyniłbym nasz Założyciel w mojej sytuacji, w której otrzymałem największą liczbę głosów, ale równocześnie większa liczba członków Kapituły swoimi głosami wyraziła życzenie zmiany na stanowisku przełożonego generalnego. Doszedłem do wniosku, że nasz Założyciel zrezygnowałby z kandydowania (usnąłby się z listy kandydujących).
Zatem rezygnuję z kandydowania mając nadzieję, że moja decyzja będzie lepiej służyć jedności w naszym wspólnocie zakonnej.
Mam nadzieję, że członkowie kapituły, którzy głosowali na mnie zrozumie moją decyzję o rezygnacji.
Dziękuję.”.

Wielu to oświadczenie zaskoczyło. Troska o przyszłość zgromadzenia, jaką okazał wieloletni i zasłużony Przełożony Generalny, a wcześniej Sekretarz do spraw Misji spowodowała, że uczestnicy z wdzięczności za jego poświęcenie zgotowali mu owacje na stojąco i długotrwale gromkie oklaski.

W związku z tym oświadczeniem, wczorajszy drugi sondaż na stanowisko Przełożonego Generalnego nabrał nowej jakości.

Dzisiaj na Mszy św. porannej, która sprawował ks. Jan Pachołek z Czech celebrans nawiązał do Patronki dnia św. JadwigiŚląskiej, jako Patronki dnia wyboru Jana Pawła II. Życzył na najbliższe dni, aby św. Jadwiga, której stróżami grobu w Trzebnicy od 70 lat są salwatorianie była również na naszej Kapitule Generalnej Patronka naszych dobrych wyborów.

Sesja przedpołudniowa, którą prowadzi ks. Adam Teneta rozpoczęła się w zwykłym czasie. Otwierając ją ks. Adam nawiązałdo miesiąca października, który w historii naszego zgromadzenia zakonnego był zawsze miesiącem obfitującym w wydarzenia. To w październiku 1902 odbyła się pierwsza Kapituła Generalna, a potem druga w 1908 i trzecia w 1915. Na koniec zacytował fragment o celu naszego Towarzystwa według pierwszej Reguły napisanej dla I Stopnia Apostolskiego Towarzystwa Nauczania (nasza pierwsza nazwa). Reguły te 130 lat temu zostały zatwierdzone również w październiku 1882 roku.

Sesja do przerwy minęła na dialogu nad wynikiem prac w grupach dotyczących priorytetów wytyczających nasza przyszłośćna najbliższe lata. Po przerwie kontynuowaliśmy prace w zespołach tematycznych, pracując nad ostateczną wersjąpriorytetów.

Po przerwie obiadowej sala plenarna wypełniła się ponownie o godz.14.30. Mając już przetłumaczone na wszystkie języki poszczególne priorytety skupiliśmy się nad ich poprawionymi wersjami po dyskusjach na plenum i w grupach. Poprzez głosowanie nastąpiła ich aprobata.

W drugiej części popołudniowej sesji skupiliśmy się nad procedurami wyborczymi. Po wczorajszym sondażu kandydaci na Przełożonego Generalnego mieli okazje przemówić. Niektórzy z nich wycofali swoja kandydaturę. Aby udoskonalić jeszcze procedurę wyborów, Komitet kierujący Kapitułą Generalną zaproponował wieczorne spotkanie na plenum.

Adoracja Najświętszego Sakramentu na koniec dnia stworzyła dla każdego z nas okazje do dialogu w ciszy z naszym Zbawicielem i na modlitwie przygotowania się do wyborów Przełożonego Generalnego.

Za: sds.sds.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda