Home WiadomościZe Świata Benedykt XVI na audiencji ogólnej o konieczności przypominania podstawowych prawd wiary

Benedykt XVI na audiencji ogólnej o konieczności przypominania podstawowych prawd wiary

Redakcja

Musimy sobie postawić pytanie, czy wiara rzeczywiście przemienia nasze życie, czy jest jego elementem determinującym, a nie jedynie dodatkiem do życia – mówił Benedykt XVI na audiencji ogólnej. Rozpoczął dziś nowy cykl katechez poświęconych Rokowi Wiary. Będą się one odnosić do poszczególnych części Credo. To ono bowiem jest gwarantem naszej wierności podstawowym prawdom Ewangelii, od której uzależnione jest nasze zbawienie – mówił Papież.

Tak jego katecheza została streszczona po polsku.

„Sobór Watykańskiego II podkreśla, że wiara, która przejawia się w dziełach miłości, czyni życie w pełni ludzkim. Przypomina współcześnie żyjącym, że Jezus z Nazaretu, ukrzyżowany i zmartwychwstały, Zbawiciel świata, zasiadając po prawicy Ojca jest Sędzią żywych i umarłych. O istotnych wydarzeniach dotyczących Jego Osoby i historii życia przypominają nam krótkie formuły wiary, wypowiadane w Wyznaniu naszej wiary. W ich świetle mamy kształtować nasze codzienne życie. Dlatego potrzeba, by nasze Credo było dzisiaj lepiej poznane, rozumiane, by było przedmiotem modlitwy. Szczególną pomocą jest dla nas Katechizm Kościoła Katolickiego i Ewangelia. W czasach, które budzą w ludzkich sercach ducha indywidualizmu i relatywizmu, wyrasta potrzeba nowej ewangelizacji, rodzi się konieczność powrotu do Boga, do Jego Słowa, by te ważne sprawy przeniknęły nasze sumienia i naszą codzienność”.

Benedykt XVI zaznaczył, że wiara chrześcijańska to przede wszystkim spotkanie z żywą osobą Jezusa Chrystusa. We współczesnych okolicznościach niezbędne jest jednak również przypominanie najbardziej podstawowych prawd Ewangelii.

„Obowiązkiem Kościoła jest przekazywanie wiary i głoszenie Ewangelii – mówił Papież. – Żyjemy dziś w społeczeństwie, które uległo głębokim przemianom, również w odniesieniu do całkiem niedawnej przeszłości. Mentalność została silnie naznaczona przez procesy sekularyzacji i nihilizm, dla którego wszystko jest względne. W szczególności nowe pokolenia nie są wychowywane do poszukiwania prawdy i głębokiego sensu życia. Indywidualizm i relatywizm zdają się dominować w wielu współczesnych. Również wierzący nie są całkowicie wolni od tych zagrożeń. Chrześcijanin często nie zna nawet najbardziej istotnych elementów wiary katolickiej, własnego Credo. W ten sposób zostawia się otwarte pole dla swoistego synkretyzmu i relatywizmu religijnego, nie mając jasności co do prawd, w które trzeba wierzyć, i co do zbawczej wyłączności chrześcijaństwa. Całkiem realnym zagrożeniem jest więc tworzenie sobie religii własnym sumptem. Powinniśmy zatem powrócić do Boga, do Boga Jezusa Chrystusa” – podkreślił Benedykt XVI.

kb/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda