Home WiadomościZe Świata X Zjazd Doradczy Wyższych Przełożonych Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego

X Zjazd Doradczy Wyższych Przełożonych Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego

Redakcja

X Zjazd Doradczy Wyższych Przełożonych Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego rozpoczął się 14 października 2012 roku w Kolegium Pallotyńskim w Thurles w Irlandii. Uczestniczy w nim ośmiu członków Zarządu Generalnego, dwudziestu przełożonych prowincjalnych/regionalnych, dwóch moderatorów, dwóch sekretarzy i trzech tłumaczy. Temat Kongresu brzmi: «Ożywiać wiarę i rozpalać miłość: Apostołowie Jezusa w świecie, który się zmienia. „Ty ze swej strony utwierdzaj twoich braci” (Łk 22, 32): projekt indywidualnej i wspólnotowej odnowy duchowej».

Pierwszy dzień był dniem przyjazdu i aklimatyzacji. Gospodarz spotkania, ks. Jeremiah Murphy, przełożony prowincjalny Prowincji Matki Bożej Miłości, przywitał wszystkich uczestników, zaś ks. Jacob Nampudakam, przełożony generalny, przedstawił pokrótce program kongresu.

Następnie ks. Donal McCarthy, historyk, członek prowincji irlandzkiej, przedstawił historię domu w Thurles. Prelegent zaznaczył, że historia pallotynów w Irlandii rozpoczyna się w roku 1844, kiedy to św. Wincenty Pallotti wysłał do Londynu ks. Raffaele Melia i ks. Giuseppe Faà di Bruno. Pierwszym, który zaproponował, aby otworzyć dom pallotyński w Irlandii był ks. Thomas Walsh (1823-1889), podeszły w wieku kapłan irlandzki, który w 1880 roku przyłączył się do pallotynów w Rzymie. W sierpniu 1908 roku ks. William Whitmee przybył z Rzymu do Thurles i otrzymał od abpa Thomasa Fennellya (1884-1927) pozwolenie na założenie pallotyńskiego domu. W październiku 1908 roku rada generalna Stowarzyszenia pozwoliła na otwarcie domu w Thurles, zaś w grudniu tegoż roku na oficjalne otwarcie domu nowicjatu w tym miejscu. Ks. McCarthy w sposób naukowy przedstawił historię pallotynów w Thurles aż do dzisiejszego dnia.

W poniedziałek 15 października będzie miał miejsce dzień skupienia, który poprowadzi ks. Eamonn Monson (IR).

Za: www.pallotyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda