Home WiadomościZ kraju Książka: „Dzieje ruchu hipisowskiego” – parafranciszkańskiego

Książka: „Dzieje ruchu hipisowskiego” – parafranciszkańskiego

Redakcja

„Założenia dobre, można powiedzieć – nawet wzniosłe, ale środki do ich realizacji niekoniecznie odpowiednie” – pisze franciszkański historyk o. dr hab. Zdzisław Gogola o ruchu hipisowskim pół wieku od jego apogeum.

„Dobrobyt przestał być ideałem młodego Amerykanina. Dla kontrastu przywdział połatane spodnie, zapuścił długie włosy, wyszedł na ulice, żeby zaprotestować, przeciwstawić się bogactwu i wyzyskowi. Nie był sam. Poszły za nim tłumy (…). Postanowiono przyśpieszyć odrodzenie ludzkości i uczyniono to ‘na skróty’ (…). Konsekwencje ruchu parafranciszkańskiego były wręcz dramatyczne i tragiczne” – dowodzi autor „Dziejów ruchu hipisowskiego”.

Najnowsza książka franciszkanina z Krakowa przybliża czytelnikowi tamtą młodzież i tamte wyzwania, przed którymi stanęła. Pomaga pojąć fenomen ruchu hippisowskiego. Ułatwia zrozumienie niechlujnie ubranych młodych ludzi, długowłosych i nieuczesanych, którzy tak naprawdę potrzebowali pomocy od schludnie wyglądających przechodniów, których styl życia kontestowali.

Niniejsza książka przedstawia hippizm jako zjawisko społeczne, uwzględniając jego istotę, historię ruchu, jego rozwój, rozmiary oraz późniejsze jego kierunki („Ruch Jezusa” i „Kościół Zjednoczenia”).

Dla lepszego zapoznania czytelnika z tym problemem dołączono nieco danych dotyczących hippizmu w Polsce. Została przedstawiona doktryna moralna hippizmu, bazując na ideologii przywódców ruchu, takich jak: Gridley Wright czy Timothy Leary, oraz w Polsce – Józef Pyrz. Następnie dokonano konfrontacji hippizmu z katolicką teologią moralną.

Praca powstała w oparciu o pozycje książkowe, artykuły prasowe oraz strony internetowe poświęcone ruchowi hippisowskiemu. Książka dostępna jest m.in. w internecie na stronie franciszkańskiego Wydawnictwa Bratni Zew: www.bratnizew.pl

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda