Home WiadomościZ kraju Niepokalanów: V Zgromadzenie MI

Niepokalanów: V Zgromadzenie MI

Redakcja

Dnia 20 i 21 października w Niepokalanowie miało miejsce V Zgromadzenie Narodowe sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej”. Celem tego spotkania było wybranie nowych władz Stowarzyszenia. Dzień wcześniej, wieczorem tj. 19 października Zarząd IV kadencji spotkał się na spotkaniu podsumowującym. Wyrażono wdzięczność za współprace, która trwała przez cały czas trwania kadencji – czyli cztery lata. Podkreślano wszystkie działania, a przede wszystkim te, które były związane z „Rokiem Kolbiańskim”, w 70. rocznicą męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego w hitlerowskim obozie zagłady w Auschwitz.

20 października Prezes Narodowy MI, o. Ryszard Żuber, przedstawił sprawozdanie z czteroletniej działalności Zarządu. Następnie swoje wystąpienie miała s. Raffaella Aguzzoni – Prezes Międzynarodowy Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej”, w którym zwróciła uwagę na to, że „Celebrujemy to Zgromadzenie w bardzo znamiennym momencie eklezjalnym: otwarcie Roku Wiary, któremu nadają również specyficznego charakteru trwający już Synod Biskupów na temat Nowej Ewangelizacji. 50- ta rocznica Soboru Vat II oraz 30-ta rocznica kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego”. Po czym wyjaśniła bliżej wszystkim zgromadzonym co miała na myśli mówiąc o tym. „Te zatem wydarzenia stawiają nam szereg pytań i prowadzą nas do refleksji nad naszą obecnością w M.I., w świecie i w Kościele. W szczególności powinniśmy zastanowić się nad tym, jaki kolejny krok mamy uczynić w celu coraz większej żywotności M.I w Polsce, w którym Kościół podkreśla potrzebę nowej ewangelizacji? Siostra Rafaela zachęcała uczestników spotkania, aby Rycerstwo Niepokalanej miało wymiar bardziej dynamiczny. Aby każdy Rycerz poczuł się żarliwym głosicielem Rycerstwa Niepokalanej. Mówiła też wiele o jedności w tej współpracy, aby nie było podziałów w Rycerstwie na Polskę: centralną, północną i południową, lecz abyśmy jako jeden organizm walczyli dla chwały Niepokalanej. Ważnym gościem, który przybył z Rzymu był o. Raffaele Di Muro OFMConv, Asystent Międzynarodowy MI. Kolejnym punktem było Sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności młodzieżowego ruchu Niepokalanej, które przedstawiła s. Teresa Michałek.

Po sprawozdaniach dokonano wyboru nowego Zarządu Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej”. Wybory przebiegały bardzo sprawnie. W wyborach brało udział 122 osoby:  delegaci z całej Polski, asystenci prowincjalni, regionalni, narodowy, Zarząd Narodowy i prezesi regionalni. Po modlitwie do Ducha Świętego rozpoczęło się głosowanie i większością głosów nowym Prezesem został wybrany o. Stanisław Maria Piętka OFMConv. Vice Prezesem o. Janusz Szypulski OFMConv (z Ostródy) –  jest to druga kadencja. Obowiązki Sekretarza Narodowego powierzono Dorocie Koszałka (z Teresina). Ekonomem została nadal Barbara Pietrzykowska z Częstochowy. Doradcą do spraw młodzieży został o. Grzegorz Maria Szymanik OFMConv (Niepokalanów – Lasek). W składzie Zarządu nastąpiły znaczne zmiany w porównaniu do ubiegłej kadencji. Nowymi członkami Zarządu zostali: ks. Jacek Pędziwiatr z Bielska Białej, o. Piotr Cuber OFMConv – członek Międzynarodowego Zarządu i odpowiedzialny za Rycerstwo Polski Południowej, Beata Białowąs (z Ostródy), Barbara Kunikowska – Popiel (z Gdyni), Maria Wolczko (z Wadowic), Anna Jobczy (z Białegostoku) oraz Leszek Jaworski (Tarnów).

W skład Komisji Rewizyjnej wchodzą: Krystyna Radomska (z Kielc), Danuta Orlikiewicz ze Strachociny i Helena Wieczorek (z Bełchatowa). Obrady zakończyły się z wielką nadzieją, że „Rycerstwo Niepokalanej” nabierze: rozpędu, rozmachu i skuteczności w działaniu. W Roku Wiary rozrośnie się o nowe i młode osoby.

 Eucharystia sprawowana w Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego pod przewodnictwem prowincjała o. Wiesława Pyzio OFMConv, była uwieńczeniem całego pracowitego dnia. W zakończeniu homilii kaznodzieja wyraził życzenie „Niech św. Maksymilian dla wszystkich członków Rycerstwa będzie źródłem i natchnieniem, jak również tym, który wyprasza wszelkie łaski i wszelkie błogosławieństwo, by każdy który należy do Rycerstwa mógł kiedyś razem z tym Rycerzem spotkać się w pełni chwały przed Jezusem Chrystusem i Matką Najświętszą”.

Po kolacji obyło się pierwsze posiedzenie nowego zarządu Stowarzyszenia V kadencji. Przewodniczył temu zebraniu nowo wybrany Prezes Narodowy MI w Polsce – o. Stanisław Maria Piętka OFMConv, który omówił najbardziej pilne sprawy Stowarzyszenia. Pracowity dzień zakończono nabożeństwem w Sanktuarium św. Maksymiliana, odmawiając różaniec i Apel Maryjny.

Kolejny nowy dzień miał charakter duchowy. Zaczął się od odśpiewania Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i Eucharystią, której przewodniczył o. Miroslaw Bartos Asystent Narodowy MI w Polsce, a homilie wygłosił  o. Raffaele Di Muro OFMConv, Asystent Międzynarodowy MI.

Zakończyły się obrady, narady, wybory, spotkania. W czasie obrad dało się odczuć, aby „przekuć słowa na czyny” i pokazać, że nie był to czas stracony. Bo same słowa nie wystarczą i tutaj z pomocą przychodzi nam nasz św. Ojciec Franciszek, który mówi: „Bracia, póki mamy czas czyńmy dobrze”.

o. Jacek Staszewski OFMConv

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda