Home WiadomościZ kraju Książka dla dzieci o jezuicie, który zawędrował do Chin

Książka dla dzieci o jezuicie, który zawędrował do Chin

Redakcja

Obchodząc w 2019 roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości wspominamy także zmarłego przed 360 laty ojca Michała Boyma – wybitnego polskiego jezuitę, znanego bardziej w Chinach niż w Europie. Patronat honorowy nad wydarzeniami rocznicowymi roztoczyły: Komisja ds. Misji Episkopatu Polski oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jednym z takich wydarzeń rocznicowych, które zbiegają się z tegorocznym miesiącem misyjnym, jest publikacja książki dla dzieci autorstwa prof. Moniki Miazek-Męczyńskiej pt. „Jak Michał ze Lwowa do Chin zawędrował„. Książka, pięknie zilustrowana przez jezuitę o. Przemysława Wysogląda SJ, ukazała się w druku w liczbie 1000 egzemplarzy przeznaczonych do dystrybucji nieodpłatnej w szkołach. Można zapoznać się z nią także w wersji elektronicznej.

W Honorowym Komitecie wspierającym tę inicjatywę zasiadają wybitni sinologowie i znawcy dorobku ojca Boyma tacy jak: Edward Kajdański, sinolog, dyplomata, najbardziej znany w Polsce biograf o. Boyma i autor wielu książek mu poświęconych, prof. Bogdan Góralczyk, Dyrektor Centrum Europejskiego UW, sinolog i autor wielu artykułów o Chinach, w tym właśnie wydanej prawie 600-stronicowej pozycji „Wielki renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje”, prof. Józef Pawłowski, prodziekan Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, dr Marcin Jacoby, Dyrektor ds. Współpracy Międzynarodowej, Adiunkt w Centrum Cywilizacji Azji Wschodniej Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, o. Jarosław Duraj SJ, wicedyrektor Macau Ricci Institute, o. Robert Danieluk SJ, archiwista z Archivum Romanum Societas Iesu, Marie-Anne Isler, była wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, obecnie wiceprezydent Metz-Metropole oraz Raphael Lewandowski, znany polsko-francuski reżyser.

Więcej na ten temat na stronie internetowej dedykowanej o. Michałowi Boymowi SJ.

Za: jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda