Home WiadomościZ kraju Książka o bp. Eugeniuszu Juretzko OMI – “Apostoł Pigmejów”

Książka o bp. Eugeniuszu Juretzko OMI – “Apostoł Pigmejów”

Redakcja

W sprzedaży jest już dostępna książka o bp. Eugeniuszu Juretzko OMI „Apostoł Pigmejów”. Można ją nabyć w sklepie internetowym portalu misyjne.pl.

Listy, wywiady i wspomnienia o ojcu Eugeniuszu Juretzko OMI są ułożone w porządku chronologicznym. W publikacji znajdziemy również wiele zdjęć z życia polskiego misjonarza. Wszystkie teksty ukazały się w oblackich czasopismach: „Mrówczym Śladzie” oraz „Misyjnych Drogach”. Są świadectwem dojrzewania o. Eugeniusza w wierze i byciu misjonarzem oblatem. Na kolejnych kartach książki odkrywamy bogatą osobowość i podążamy z o. Eugeniuszem afrykańskimi szlakami.

Ojciec Eugeniusz Juretzko OMI z grupą czterech oblatów wyjechał z Polski 1 maja 1969 r. Była to pierwsza powojenna grupa oblackich misjonarzy. Po ukończeniu kursu języka francuskiego w Paryżu i załatwieniu spraw wizowych, 2 stycznia 1970 r., misjonarze wypłynęli z Marsylii i 23 stycznia dopłynęli do portu Douala w Kamerunie. O. Eugeniusz rozpoczął afrykański okres życia.

Arcybiskup Yves-Joseph-Marie Plumey OMI wydzielił specjalny sektor swojej diecezji i powierzył go polskim oblatom. Na tym terenie o. Eugeniusz pracował przez 21 lat. Po krótkim pobycie w zorganizowanej już misji Guider został oddelegowany do utworzenia nowej misji w miejscowości Figuil. Z czasem misja Figuil stała się centralną misją polskich oblatów i największym sanktuarium maryjnym w diecezji. Lata pobytu w tym miejscu nauczyły o. Eugeniusza zakładania nowych punktów misyjnych, kształcenia katechistów, budowania kościołów i kaplic, organizowania szkolnictwa i opieki sanitarnej, solidarności z biednymi i dialogu z wrogo nastawionymi muzułmańskimi szefami.

12 czerwca 1991 r. Stolica Apostolska podała do publicznej wiadomości informację, że Ojciec Święty Jan Paweł II podzielił diecezję Bertoua i erygował nową diecezję Yokadouma, mianując pierwszym biskupem nowej diecezji o. Eugeniusza Juretzko OMI. Po otrzymaniu święceń biskupich, 8 września 1991 r. w stolicy nowej diecezji Yokadouma, ojciec Juretzko znalazł się w sytuacji podobnej do tej sprzed 21 lat, kiedy stawiał pierwsze misyjne kroki w Figuil. Wszystko było nowe. Nowa diecezja była usytuowana na przeciwnym krańcu Kamerunu. Na tym terenie żyło wtedy 90 tys. ludzi, w tym 25 tys. pogardzanych przez wszystkich Pigmejów. Były zaledwie 3 parafie, 5 kapłanów, 8 braci i sióstr zakonnych, nie było kleryków, a miejscowych katolików około 9 tys.

Biskup Eugeniusz Juretzko OMI zmarł 16 stycznia 2018 r.

Książkę można nabyć TUTAJ

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda