Home WiadomościZ kraju Nagrody 34. Festiwalu Filmów Niepokalanów 2019

Nagrody 34. Festiwalu Filmów Niepokalanów 2019

Redakcja

Nagroda Prezydenta RP dla „Filmu, który zmienia życie” dla filmu „Nieplanowane”. Grand Prix dla filmu Eter w reż. K. Zanussiego.

18 października o godz. 20.00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym miała miejsce uroczysta Gala wręczenia nagród w ramach 34. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów 2019 we Wrocławiu. Wydarzenie poprowadzili aktorka Marta Dzwonkowska i satyryk Jerzy Skoczylas.

Jako pierwsza została wręczona nagroda honorowa, która jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym w dziedzinie filmu. Ks. Piotr Wiśniowski, rzecznik prasowy Festiwalu ogłosił, że statuetkę Maksymiliana otrzymuje ks. prof. Marek Lis – teolog, filmoznawca, profesor na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, członek jury ekumenicznego na festiwalach filmowych, między innymi w Cannes. Na co dzień wielki entuzjasta kina i bardzo skromny człowiek.

Niezwykle prestiżową nagrodą jest nagroda przyznawana w kategorii „Film, który zmienia życie”. Patronem nagrody jest Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Do statuetki Maksymiliana dołączona została nagroda pieniężna  w wys. 4000 zł, a także wieczne pióro od Pana Prezydenta. W tym roku nagroda weszła w posiadanie Rafael Film za dystrybucję filmu NIEPLANOWANE w reż. C. Konzelman, C. Soloman. Nagrodę odebrał Pan Przemysław Wręźlewicz, dyrektor Rafael Film.

Już tradycyjnie na Festiwalu wręczana jest nagroda od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Werdykt odczytał i nagrodę dla filmu WOJOWNICY MARYI w reż. Dariusza Kuciewicza wręczył Pan prof. Janusz Kawecki, członek i delegat Krajowej Rady  Radiofonii i Telewizji. Oprócz dyplomu zwycięzca otrzymał 5 000 zł.

Nagrodę specjalną w ramach Festiwalu przyznaje także Związek Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana Marii Kolbego. W imieniu Związku, nagrodę pieniężną w wys. 2 000 zł dla filmu WOJOWNICY MARYI w reż. Dariusza Kuciewicza wręczył  o. Jacek Staszewski.

Poza konkursem głównym toczy się zawsze konkurs młodych filmowców. Więcej o tej inicjatywie opowiedział ks. Jerzy Babiak – dyrektor Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu i koordynator konkursu. Nagroda wys. 4 000 zł i statuetka św. Jana Bosco trafiła do Marka Hajduka za film DEBIUT.

W głosowaniu publiczności byli zdecydowani faworyci zarówno w kategorii filmu dokumentalnego jak i filmu fabularnego.  Spośród  filmów dokumentalnych najwięcej głosów zdobył obraz MIŁOŚĆ I MIŁOSIERDZIE w reż. Michała Kondrata,  zaś spośród filmów fabularnych nagrodę publiczności otrzymał film BOŻE CIAŁO w reż. Jana Komasy. Nagrodę rzeczową otrzymała także jedna z osób oddających głosy na filmy konkursowe. W tym roku szczęście dopisało Pani Grażynie Pleśniak.

Swoje werdykty na Gali odczytało także Jury konkursu na Najlepszy Film Dokumentalny i Jury konkursu na Najlepszy Film Fabularny.

W kategorii filmów dokumentalnych obrazy oceniało Jury w składzie:

DR STANISŁAW KRÓLAK (przewodniczący) – dziennikarz, publicysta, twórca kanału TVP Historia, wykładowca Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza.

VLADYSLAV  ROBSKYI – Dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Filmu Prawosławnego „Pokrov” w Kijowie. Autor wielu filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych.

ROBERT  WRZOSEK – aktor i reżyser, był m.in. aktorem Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Zagrał w wielu serialach i nakręcił także własny film fabularny.

Decyzją Jury GRAND PRIX, czyli  statuetkę św. Maksymiliana oraz nagrodę pieniężną w wys. 10 000 zł otrzymał film WOJOWNICY MARYI w reż. Dariusza Kuciewicza.

Jury dokumentalne przyznało także jedno wyróżnienie. Otrzymał je film WOŁANIA POLAKÓW NA  KRESACH w reż. Jerzego Sokalskiego. W imieniu reżysera statuetkę ufundowaną przez Jury odebrała aktorka Irena Rudnicka.

Nagrodę dla Najlepszego Filmu Fabularnego przyznawało Jury w składzie:

ANASTASIA  ROBSKYA – Psycholog i Pedagog. Absolwentka  Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Kijowie. Sekretarz Biura i Dyrektor Rady Programowej Festiwalu Filmowego Pokrov w Kijowie

PROFESOR WITOLD  KAWECKI (przewodniczący) – redemptorysta, profesor nauk teologicznych, specjalista z zakresy teologii moralnej. Wykładowca, między innymi, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Filmoznawca i publicysta.

JAROSŁAW  PERDUTA – menedżer kultury, były dziennikarz i producent  telewizyjny, politolog, samorządowiec. Obecnie dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Decyzją Jury  GRAND PRIX, czyli statuetkę św. Maksymiliana oraz nagrodę pieniężną  w wys. 10 000 zł otrzymał film ETER w reż. K. Zanussiego. Wyróżnienie zaś  zostało przyznane dla filmu BOŻE CIAŁO w reż. Jana Komasy.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda