Home WiadomościZ kraju Książka o Hieronimie Rybie OFMCap

Książka o Hieronimie Rybie OFMCap

Redakcja

Kilka dni temu ukazała się książka naszego współbrata Dariusza Kasprzaka, zatytułowana Życie i działalność o. Hieronima Ryby OFMCap (1850-1927).

Praca jest próbą historycznej rekonstrukcji biografii o. Hieronima Ryby, dla której podstawę źródłową stanowią materiały archiwalne znajdujące się w Archiwum Prowincji Krakowskiej OFMCap, Archiwum diecezjalnym w Przemyślu oraz Archiwach parafialnych w: Rozwadowie, Rzepienniku Biskupim i Woli Rzeczyckiej. Studium składa się z pięciu rozdziałów, które wzbogaca 30 zdjęć o tematyce powiązanej z Hieronimem Rybą z przełomu XIX i XX wieku.

Ojciec Hieronim Ryba (1850–1927) jawi się jako barwna osobowość na tle swoich czasów. Ten niezwykle przedsiębiorczy kapucyn w czasach, gdy to możni byli fundatorami świątyń, własnymi  staraniami doprowadził do wybudowania trzech kościołów. Odwołany z funkcji przełożonego braci nowicjuszy, w późniejszym czasie stał się niezwykle nowoczesnym animatorem życia społecznego. Włączał swoich parafian w dzieło budowy kościoła poprzez pomoc przy organizowanych przez siebie kiermaszach czy loteriach, w których nagrodami były fanty, zbierane po sąsiednich parafiach.

Galicyjski kapucyn był także człowiekiem modlitwy i ofiarnej służby kapłańskiej – biorąc zastępstwa duszpasterskie w pobliskich kościołach, już od świtu potrafił spowiadać mieszkańców okolicznych miejscowości. Przez liczne nieobecności w swojej parafii narażał się swoim braciom, którzy zarzucali mu aktywizm i niedochowywanie ideałów życia zakonnego. Okoliczni wierni, znając jego osobę za życia, otaczali go serdeczną czcią, a po jego śmierci licznie nawiedzają jego grób na cmentarzu rozwadowskim, prosząc o potrzebne łaski za jego przyczyną.

Chętnych do zapoznania się z tą pozycją odsyłamy na stronę samego wydawnictwa, albo bezpośrednio do autora książki.

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda