Home WiadomościZe Świata XXVI Kapituła Generalna Zgromadzenia Redemptorystów oficjalnie zwołana

XXVI Kapituła Generalna Zgromadzenia Redemptorystów oficjalnie zwołana

Redakcja

Przełożony Generalny Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Redemptorystów) o. Michael Brehl CSsR w Wielkanoc (4 kwietnia 2021 r.) oficjalnie zwołał XXVI Kapitułę Generalną Zgromadzenia. Faza kanoniczna odbędzie się w Rzymie w dniach 11 września – 7 października 2022 r.

Tym samym rozpoczyna się proces wyboru delegatów na Kapitułę Generalną. W Zgromadzeniu Redemptorystów głos czynny posiadają wszyscy Współbracia, którzy złożyli śluby zakonne, a głos bierny posiadają wyłącznie współbracia po ślubach wieczystych. Każda jednostka (prowincja, wiceprowincja i regia) jest reprezentowana przez własnego wyższego przełożonego oraz przez delegatów (tzw. wokalisów) w liczbie zależnej od liczby członków danej jednostki.

Prowincję Warszawską Redemptorystów reprezentować będą przełożony Prowincji oraz dwóch wybranych w najbliższym czasie delegatów.

Obrady odbędą się w domu formacyjnym Istituto Madonna del Carmine „Il Carmelo” na przedmieściach Wiecznego Miasta.

Przewodniczączym Centralnej Komisji Przygotowawczej jest o. Brendan Kelly CSsR – Sekretarz Generalny, a członkami są: o. Alberto Eseverri CSsR – Wikariusz Generalny, o. Rogerio Gomes CSsR – Radny Generalny, o. Gianni Congiu CSsR – Moderator Kapituły, przełożony Domu św. Alfonsa w Rzymie (Prowincja Rzymska), o. Kevin O’Neil – Moderator Kapituły (Prowincja Baltimore), o. Joaquim Parron CSsR – Moderator Kapituły (Prowincja Campo Grande), o. Johannes Römelt CSsR – Koordynator Konferencji Europy (Prowincja Św. Klemensa) i o. Grzegorz Ruszaj CSsR – Dyrektor Biura Komunikacji w Rzymie (Prowincja Warszawska).

Poprzednia XXV Kapituła Generalna odbyła się w Pattaya w Tajlandii od 31 października do 24 listopada 2016 r. Ustalono tam temat obecnego sześciolecia: „Świadkowie Odkupiciela solidarni dla misji w zranionym świecie”. Jest on zwięzłym podsumowaniem obrad Kapituły i opisuje kierunek rozwoju Zgromadzenia na następne sześć lat, do następnego jej zwołania. Obecny jest w materiałach formacyjnych, planach pastoralnych i pomaga w refleksji nad wykonaną pracą apostolską, czy jest zgodna z tym, czym żyją redemptoryści w innych krajach.

Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (Redemptoryści) zwołuje co 6 lat swoją Kapitułę Generalną. Jest to najwyższy organ wewnętrznej władzy Zgromadzenia, który ustanawia prawa odnośnie życia redemptorystów na całym świecie oraz „wyraża udział wszystkich współbraci w trosce o dobro całego Instytutu” (Konst. 104). Delegaci, zebrani razem na Kapitule, są obrazem Zgromadzenia na całym świecie.

Kapituła odbywa się trzech fazach – pierwsza (przygotowawcza) i trzecia (wdrożenie decyzji) w grupach kontynentalnych konferencji, a druga (kanoniczna) wspólnie w całym składzie.

Wszyscy redemptoryści są zaangażowani w proces rozeznawania, czy są wierni jego misji, zgodnie z duchem ich Założyciela, św. Alfonsa Liguori. Przez najbliższe dwa lata będą rozważać, czy poświęcają, lub nie, należytą uwagę głosowi Boga, który nieustannie stawia wyzwania Zgromadzeniu w Kościele i świecie.

Podejmą także praktyczne decyzje i ustalą kierunki na następne sześciolecie. Ich wprowadzeniem w życie i nadzorem zajmie się Zarząd Generalny (Przełożony Generalny i sześciu Radnych Generalnych z różnych części świata), który zostanie przez tę Kapitułę wybrany.

red.

MODLITWA W INTENCJI XXVI KAPITUŁY GENERALNEJ

Miłosierny Ojcze, wychwalamy Cię za Twoją
bezgraniczną miłość, dziękujemy Ci za nasze powołanie

i prosimy Cię, abyś prowadził nas nowymi drogami,
które powierzasz naszemu Zgromadzeniu.
Jezu Chryste, dopomóż nam być wiernymi
misjonarzami obfitego Odkupienia i oddawać życie
dla braci i sióstr jako jedna wspólnota, której Ty jesteś Głową.

Duchu Święty, uzdalniaj nasze serca, abyśmy żyli
charyzmatem redemptorystów, realizując go
poprzez plany apostolskie i rekonfiguracyjne, i
wcielali go życie w poranionym świecie, coraz
bardziej złożonym pod względem kultur, religii i wyzwań.

Matko Boża Nieustającej Pomocy, Święty
nasz Ojcze Alfonsie, święci, błogosławieni
i męczennicy Zgromadzenia, módlcie się za nami,
aby XXVI Kapituła Generalna przebiegała w duchu
nawrócenia, kreatywności i solidarności misyjnej
między nami oraz z najbardziej opuszczonymi, zwłaszcza z ubogimi. Amen.

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda