Home WiadomościZ kraju Książka: Święty Franciszek z Asyżu

Książka: Święty Franciszek z Asyżu

Redakcja

Na rynku wydawniczym ukazała się książka oczekiwana od ponad dwudziestu lat. Jest jedną z najpiękniejszych i najlepszych biografii świętego Franciszka z Asyżu, jakie do tej pory powstały i stanowi wspaniały przykład wielkiej książki historycznej.

Autor, Raoul Manselli, należący do grona najwybitniejszych włoskich znawców średniowiecza oraz historiografii franciszkańskiej, w swojej twórczości łączy rzetelną wiedzę historyczną z pasją opowiadania. W książce o św. Franciszku z Asyżu zrekonstruował postać, osobowość oraz ludzkie losy Świętego, ukazując je w kontekście społecznym i kulturowym miejsca i czasu Jego życia. Taka perspektywa rozpatrywania dziejów, uwzględniająca tło historyczne, pozwala nie tylko poznać biografię, ale także zrozumieć fenomen Świętego.

Franciszek zawsze na pierwszym miejscu stawia Chrystusa, a poprzez naśladowanie Jego życia dąży do zjednoczenia się z Bogiem. Dostrzega, że jeśli ktoś chce być rzeczywiście człowiekiem Ewangelii, musi stać się ubogim tak jak Chrystus i być blisko swoich ubogich braci – żyjąc i pracując z nimi. Łamie średniowieczne podejście do pracy, utożsamianej z karą.

Poprzez ubóstwo, modlitwę i pracę dociera do Chrystusa. Nie znajduje w Nim jednak władzy i potęgi, a cierpienie i bolejące człowieczeństwo. Od samego początku w duchowości Franciszka dominuje obraz Boga-człowieka – ubogiego, cierpiącego i uniżonego, który pomaga najbardziej potrzebującym. Taki sposób patrzenia na otaczającą rzeczywistość inicjuje duchowość, napełnioną orędziem ewangelicznym i sprawia, że za Franciszkiem w stronę Boga podążają inni.

Książka ta, napisana prostym i zrozumiałym językiem, nie jest biografią ograniczającą się do zbioru pełnych emocji i tkliwości anegdot, ani też monografią wyłącznie dla specjalistów. Jest natomiast udaną próbą ukazania postaci i ideału św. Franciszka w społeczności jego czasów.

Jesteśmy przekonani, że jej znaczenie dla poznania świętego z Asyżu doceni każdy, kto zechce zagłębić się w jej karty.

Źródło: www.franciszkanie.pl

Książka została wydana przez franciszkańskie wydawnictwo „Bratni Zew” – www.bratnizew.pl. Dostępna jest również na stronie www.e-serafin.pl.

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda