Home WiadomościZ kraju KWPZM: Spotkanie Sekretarzy i Ekonomów w Warszawie

KWPZM: Spotkanie Sekretarzy i Ekonomów w Warszawie

Redakcja

Dnia 10.12.2019 roku, w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, odbywa się spotkanie ekonomów i sekretarzy jurysdykcji należących do Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, organizowane przez jej sekretariat.

Na spotkanie przybyło łącznie 90 przedstawicieli poszczególnych jednostek zakonnych, należących do konferencji. Tematyka spotkania była bardzo bogata, gdyż obejmowała zarówno zagadnienia ekonomiczne, jak i zagadnienia prawne i informatyczne, związane z funkcjonowaniem zakonów męskich w Polsce.

W trakcie spotkania omówiono bieżące sprawy związane z oprogramowaniem komputerowym, którym posługują się zakony w ewidencji, rozliczeniach i tworzeniu zakonnych legitymacji (zwłaszcza programy ZakonEwid i FinanseEwid). W związku z wymaganiami aktualizacji tego oprogramowania w nowych narzędziach programistycznych i nowymi wytycznymi prawnymi dotyczącymi gromadzenia i ochrony danych osobowych podjęto dyskusję na ten temat. Chodzi o zmiany, które muszą zostać w najbliższym czasie wprowadzone, aby to oprogramowanie dobrze funkcjonowało.

Mówiono o wyzwaniach, jakie stają obecnie przed zakonami w związku z umowami bankowymi już obowiązującymi, związanymi z tym problemami i perturbacjami oraz nowymi propozycjami, jakie w tej materii aktualnie się rodzą. Została przedstawiona informacja na temat aktualnego funkcjonowania Towarzystwa Wzajemności Członkowskiej św. Antoni, realizowanego obecnie w ramach TUW PZUW.

W ramach popołudniowej sesji uczestnicy będą rozmawiać na temat tzw. podmiotów wydzielonych w poszczególnych jednostkach zakonnych i związanych z tą kwestią obecnych regulacji prawnych oraz o aktualnie realizowanej współpracy w ramach Forum Współpracy Międzyzakonnej, ze szczególnym uwzględnieniem rozpoczętej w porozumieniu z Makro oferty dedykowanej zakonom.

Osobnym blokiem będzie informacja o najnowszych zmianach prawnych w zakresie ochrony małoletnich, nadużyć seksualnych duchownych, osób konsekrowanych i członków stowarzyszeń życia apostolskiego i ich implikacje dla aktualizacji norm obowiązujących w poszczególnych jurysdykcjach. Uzupełnieniem w tej kwestii będzie wystąpienie ks. Piotra Studnickiego, dyrektora biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, który przedstawi informacje o projekcie Fundacji św. Józefa.

ORW

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda