Home WiadomościZ kraju Pijarzy: Ogólnopolski Konkurs o Giętkie Pióro

Pijarzy: Ogólnopolski Konkurs o Giętkie Pióro

Redakcja

Zakończyła się IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego – Giętkie Pióro, której organizatorem jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza.

7 grudnia w Teatrze Kolegium Zakonu Pijarów na warszawskich Siekierkach obyło się podsumowanie oraz wręczenie nagród laureatom tegorocznej edycji, która związana była z 150. rocznicą urodzin Stanisława Wyspiańskiego. 

Na Gali Finałowej obecni byli laureaci i nauczyciele z całej Polski. W skład Jury Konkursu wchodzili: Izabela Żukowska, opiekun Literacki Konkursu, Katarzyna Hagmajer-Kwiatek, Faustyna Toeplitz, Małgorzata Sobieszczańska oraz Małgorzata Włodarczyk, pomysłodawca i koordynator z ramienia Stowarzyszenia Parafiada. 

Laureatami statuetki Giętkiego Pióra zostali:

  • Złote Pióro – Aleksandra Orlikowska z Opola
  • Srebrne Pióro – Natalia Kałużna z Warszawy
  • Brązowe Pióro – Maciej Golemo z Żmigrodu.

Podczas Wyspiańskich Mikołajek, czyli Gali Finałowej, został również wystawiony spektakl pt. “WESELE 2.0 – WARIACJE NA TEMAT” w reżyserii Grzegorza Jacha, który powstał na podstawie scenariusza laureatki Złotego Pióra – Aleksandry Orlikowskiej. W obsadzie znaleźli się aktorzy Sceny Młodych Teatru Wilanów. Ponadto najlepsze prace konkursowe uczestników są co roku wydawane w formie publikacji. 

Głównym celem Konkursu jest podniesienie kompetencji językowych oraz rozwijanie uzdolnień literackich dzieci i młodzieży na terenie całej Polski oraz rozwijanie ich pod okiem specjalistów. Składa się on z trzech etapów. W tym roku pierwszy z nich wymagał od uczestników przygotowania utworu w formie literackiej, którego tematem były słowa: Wyspiańskiego bądź jak meteor, jak jak błyskańce” czyli wyprzedzić swoją epokę. Do kolejnego etapu zostało zakwalifikowanych 20 najlepszych prac. Zadaniem w drugim etapie było napisanie opowiadania na podstawie wybranego wątku/postaci dramatu Wyspiańskiego. Ten etap wyłonił 10 finalistów, którzy przystąpili do trzeciego, ostatniego etapu. Tym razem uczestnicy musieli napisać scenariusz spektaklu teatralnego na podstawie własnego opowiadania z drugiego etapu Konkursu. 

Pomysłodawcą i koordynatorem całego przedsięwzięcia jest Małgorzata Włodarczyk. I edycja została przeprowadzona została w 2016 r. i przeznaczona była do dla młodzieży z warszawskich gimnazjów. Ideą było uczczenie 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza. II edycja była inspirowana twórczością Josepha Conrada Korzeniowskiego, patrona 2017 r. i miała charakter ogólnopolski. W 2018 r. nawiązano do twórczości Zbigniewa Herberta w 20. rocznicę jego śmierci. Już teraz mamy przyjemność zaprosić na V edycję Konkursu, który będzie nawiązywać do literackiej spuścizny Karola Wojtyły. 

Wideo i foto: Patrycja Michońska-Dynek i Sławomir Dynek

Za: www.pijarzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda