Home WiadomościZ kraju KWPZM: Sympozjum dla misjonarzy i rekolekcjonistów w Krakowie

KWPZM: Sympozjum dla misjonarzy i rekolekcjonistów w Krakowie

Redakcja

Sympozjum odbyło się w domu rekolekcyjnym redemptorystów w Krakowie  dniach od 25 do 27 października. Poświęcone było tematowi nowego roku duszpasterskiego 2011/12, Kościół naszym domem, jako wprowadzenie i przygotowanie do przepowiadania rekolekcyjno-misyjnego.

Rozpoczęcie miało miejsce  we wtorek 25 października Mszą Św. o godz. 7.00 w naszym kościele. Przewodniczył jej i homilię wygłosił O. Kazimierz Malinowski, Sekretarz Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich (KWPZM) w Polsce. W homilii podkreślił mocno, że wręcz jest dzisiaj koniecznością w przepowiadaniu ewangelizacyjnym, dostosowanie języka do mentalności wiernych, bowiem języka teologicznego, którym często posługujemy się nie rozumieją, jest to tzw. akulturacja.

Przed południem obydwa referaty wygłosił Ks. Prof. Dr hab. Andrzej Zwoliński z UPJP II z Krakowa. Mówił o współczesnych zagrożeniach, które wpływają na świadomość wiernych i na odchodzenie od praktyk religijnych. Pośród nich wyróżnił sekularyzm jako kulturę, którą wytwarza, a która ma znamiona: kultury głupoty, kultury wymiany, kultury destrukcji, kultury autyzmu. W drugim referacie skoncentrował się na zjawisku kryzysu rodziny jako wspólnoty, parafii i wszelkich społeczności, dając tym samym wspaniały fundament pod nakreślenie tematyki przepowiadania na rok następny skoncentrowanej na budowaniu wspólnoty w małżeństwie, rodzinie, parafii, kościele.

W godzinach popołudniowych referat wygłosił O. Kazimierz Fryzeł C.Ss.R., w którym ukazał możliwości kształtowania postaw u wiernych zgodnie z hasłem nowego roku w Sakramencie Pojednania. Najpierw poprzez szersze zastosowanie Nabożeństw pokutnych, celem głębszego przygotowania do Sakramentu Pojednania i ukierunkowywania poprzez dobierane teksty Pisma Św. i homilie, ku kształtowaniu wspólnot miłości w małżeństwach, rodzinach, środowiskach pracy, parafii itd. Następnie poprzez  kształtowanie sumień, ich uwrażliwianie, co można czynić przez dobre pytania dopełniające integralność wyznania oraz naukę także skoncentrowana na tej problematyce. W końcu zadawane pokuty winny mieć także na celu odnowienie atmosfery wspólnotowej we wszystkich komórkach życia kościelnego.

Dzień drugi rozpoczął się poranną Jutrznią z krótką medytacją, którą poprowadził O. Kazimierz Fryzeł. Zaś o godz. 9.00 rozpoczął swoje przedpołudniowe referaty Ks. Dr hab. Edward Staniek wykładowca UPJP II. Obydwa poświęcone współczesnej Eklezjologii i na jej tle  ukazał tematy, które mogą pomagać  budować dom życia małżeńskiego, rodzinnego, parafialnego i kościelnego. Opierał się na nauce Ojców Kościoła, do której trzeba by dzisiaj więcej sięgać. Analizował także dzisiejsze uwarunkowania duszpasterskie, które wymagają absolutnej reformy,  języka przepowiadania, form i sposobów.

Po południu rozpoczęło się spotkanie z Biblią odnośnie tematyki roku duszpasterskiego. Jako pierwszy wystąpił O. dr Krzysztof Bieliński, Rektor WSM z Torunia. On przedstawił obrazy Kościoła jako domu w Piśmie św., rzeczywiście uczynił to po mistrzowsku. Perykopy były wspaniale dobrane i przeprowadzona egzegeza.

Wieczorem Uczestnicy wzięli udział w Nowennie, a następnie w Eucharystii, której przewodniczył   O. dr Krzysztof Bieliński.   Homilię wygłosił w zastępstwie   O. Prowincjała
O. Kazimierz Fryzeł, w której ukazał Maryję jako budującą dom rodziny i dom pierwszego apostolskiego Kościoła.

Ostatni dzień sympozjum 27.X. rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył Opat z Tyńca O. Bernard Łukasz Sawicki, Wice-Przewodniczący KWPZ. W homilii poruszył trzy tematy, najpierw mówił o potrzebie dobrego ukierunkowania przepowiadania, które wymaga głębszego przygotowania od wielu stron i przekładu na współczesna mentalność wiernych, później naszego świadectwa oraz nowego dynamizmu i przedsiębiorczości.

Wykłady przedpołudniowe poprowadził Ks. Prof. dr hab. Henryk Witczyk, Kierownik Katedry Biblistyki KUL. Ukazał dalsze biblijne perykopy odnoszące się do Kościoła jako domu. Najszczególniej zwrócił uwagę na perykopy związane z budowaniem atmosfery domu poprzez żywą wiarę i miłość pasterską i miłość bliźniego.

W sympozjum wzięło udział 42 uczestników z różnych Zakonów i Zgromadzeń zakonnych, z których 26 mieszkało w naszym domu, reszta w swoich wspólnotach w Krakowie. Naszych było 8 Ojców i 2 Diakonów. Atmosfera była dobra. Warunki w naszym domu w Krakowie bardzo dobre, rzeczywiście i pokoje, aula, refektarz, no i oczywiście możliwość wyjścia na zwiedzanie zabytków.

Mamy nadzieję, że wysłuchane referaty, myśli, homilie przyczynią się do owocniejszego przepowiadania w tym kolejnym roku duszpasterskim po linii programu duszpasterskiego – Kościół naszym domem.

O. Kazimierz Fryzeł C.Ss.R.

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda