Home WiadomościZe Świata XIII Kapituła Generalna Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

XIII Kapituła Generalna Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

Redakcja

Od ośmiuset lat Franciszkański Zakon Świeckich (FZŚ), założony przez św. Franciszka z Asyżu, jest wyrazicielem charyzmatu franciszkańskiego w wielu obszarach życia świeckiego w świecie. Co trzy lata Zakon odbywa Kapitułę Generalną, która gromadzi przedstawicieli z pięciu kontynentów, którzy animują życie franciszkańskie w 65 krajach świata.

W roku bieżącym Kapituła Generalna odbyła się w San Paolo (Brazylia) w Duszpasterskim Centrum „Santa Fé”. Rozpoczęła się w sobotę 22 października po południu i zakończyła w sobotę 29 października. Kapituła przeanalizowała dokonania Prezydium Międzynarodowej Rady FZŚ w odniesieniu do postanowień Kapituły Generalnej, która odbyła się na Węgrzech w 2008 r., postanowień, które dotyczyły obszarów formacji, komunikacji, Młodzieży Franciszkańskiej, obecności i świadectwa Franciszkanów Świeckich w społeczeństwie oraz wsparcia, którego należy udzielić nowym obecnościom (powstające wspólnoty) w ponad 40 krajach świata.

Uczestnicy zostali wezwani do refleksji i dyskusji zarówno w kwestii głównego tematu Kapituły „Ewangelizowani by ewangelizować”, jak i tematów szczegółowych, takich jak: „Szczególne powołanie do szczególnych zadań” oraz „Budowanie świata braterskiego i ewangelicznego”. Odbył się również okrągły stół z udziałem członków Zakonu z Gwatemali, Haiti, Rwandy, Brazylii i Chorwacji, którzy przedstawili swoje świadectwa na temat krajów, w których realizują swoją przynależność do Franciszkanów Świeckich. W Kapitule uczestniczyli także Franciszkanie Świeccy, którzy osobiście realizują i prowadzą „Misję w stronę Chin”. Uczestnicy zostali w końcu wezwani do wysłuchania świadectwa pewnego małżeństwa kanadyjskiego, które przeżywa swoje małżeństwo w kontekście duchowości FZŚ.

Kapituła zapoznała się także z rezultatami badań demograficznych przeprowadzonych we wszystkich krajach oraz z warunkami nowo powstających wspólnot. Podczas Kapituły zostanły ustalone kryteria dotyczące finansów na kolejne trzy lata oraz został przedstawiony dokument, który pomoże zinterpretować rolę animatora braterskiego FZŚ w strukturze Młodzieży Franciszkańskiej. Młodzież Franciszkańska była reprezentowana przez Radnych Międzynarodowych, którzy zostali wybrani jako przedstawiciele wspólnot z Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej, Europy, Afryki oraz Azji-Oceanii.

27 października Kapituła łączyła się z Ojcem Świętym Benedyktem XVI, który tego dnia spotkał się w Asyżu ze światowymi przywódcami religijnymi, by kontynuować modlitwę o pokój, jak to uczynił 25 lat temu jego poprzednik, błogosławiony Jan Paweł II.

Liczba uczestników Kapituły, wliczając poza samymi radnymi także współpracowników, tłumaczy i niektórych asystentów I Zakonu oraz Trzeciego Zakonu Regularnego, wyniosła ok. 130.

Przebieg tego wydarzenia kościelnego można było na bieżąco śledzić odwiedzając zarówno stronę www Franciszkańskiego Zakonu Świeckich: www.ciofs.org, na której dostępne są uaktualnienia w języku hiszpańskim, francuskim, włoskim i angielskim, jak również serwisy internetowe różnych wspólnot narodowych FZŚ.

Za: www.ofmconv.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda