Home WiadomościZe Świata Episkopat Ukrainy: Karmel w Berdyczowie ogłoszony Sanktuarium Narodowym

Episkopat Ukrainy: Karmel w Berdyczowie ogłoszony Sanktuarium Narodowym

Redakcja

27 października 2011 roku, na XXXVIII Konferencji Episkopatu Kościoła Rzymskokatolickiego Ukrainy zadecydowali, by dotychczasowe diecezjalne sanktuarium w Berdyczowie (obwód żytomierski) ogłosić ogólnoukraińskim sanktuarium narodowym.

Biskup łucki Marcjan Trofimiak powiedział: „Tym samym wracamy do normalności. Mamy sanktuarium, które od tej chwili będzie nosiło ten tytuł, a pobożność ludowa to potwierdza. Cieszymy się, że biskupi jednomyślnie uznali, że ten tytuł dla Berdyczowa się należy. Wracamy do naszych bardzo cennych, dobrych i najgłębszych tradycji”

Historia berdyczowskiego sanktuarium sięga 1630 r., kiedy to wojewoda kijowski Janusz Tyszkiewicz, jako wotum dziękczynne za uwolnienie z niewoli tatarskiej, ufundował w Berdyczowie kościół i sprowadził tu ojców karmelitów. Im też oddał w opiekę od dawna czczony w rodzinie Tyszkiewiczów obraz Matki Bożej będący wierną kopią obrazu Matki Bożej Śnieżnej z Rzymu. Kościół w Berdyczowie jest jak dotąd jedynym sanktuarium narodowym rzymskich katolików Ukrainy.

Decyzja biskupów niesie za sobą zarówno potwierdzenie znaczenia tego miejsca, jak i wyzwania pracującym tutaj od karmlitom bosym. Sanktuarium stanowi centrum ruchu pielgrzymkowego dla katolików na Ukrainie. W dorocznych uroczystościach sprawowanych w uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel bierze udział kilkanaście tysięcy osób. Należy się spodziewać, że po decyzji Episkopatu Ukrainy sanktuarium w Berdyczowie przyciągać będzie pielgrzymów indywidualnych oraz w zorganizowanych grupach nie tylko na jedną, lipcową uroczystość, lecz również w ciągu całego roku, szczególnie zaś w święta maryjne. Karmlici bosi od wielu lat kończą remont poważnie zniszczonego w czasach komunizmu kościoła by, zapewnić minimum warunków materialnych dla przybywających do sanktuarium pątników. Centralne dla katolików Ukrainy usytuowanie Karmelu berdyczowskiego stanowi dużą szansę dla popularyzowania duchowości karmelitańskiej.

o. Piotr Karauda/Kuria Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda